Wymiana łożysk wałka zdawczego

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » pt lip 16, 2021

Jeżeli ktoś zechce sam wymienić łożyska wałka zdawczego w VN2k to może posiłkować się według uznania materiałem który załączam.
Powodzenia :yeee:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tex66

Whiteroman
Posty: 96
Rejestracja: pt lip 05, 2019
Miejscowość: Poznań
Motocykl: VN2000

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Whiteroman » pt lip 16, 2021

Jeszcze nie wiem czy kiedykolwiek będę zmuszony wymienić ale, na wszelki wypadek Tex, dzięki :yeee:

sebenty
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 15, 2020
Miejscowość: Radomsko
Motocykl: kawasaki vulcan 2000

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: sebenty » śr sie 18, 2021

Witam, czy na zębatce na tym walki powinien być luz ( pływająca zębatka)?

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » śr sie 18, 2021

Na której "zębatce" ?
Troszkę wysiłku przy sprecyzowaniu pytania.
Tex66

sebenty
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 15, 2020
Miejscowość: Radomsko
Motocykl: kawasaki vulcan 2000

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: sebenty » śr sie 18, 2021

Na tej co jest na wałku zdawczym luz osiowy względem wałka

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » śr sie 18, 2021

Zauważ, że napędowe koło pasowe jest na wałku z wieloklinem, podobnie jak koło zębate przyjmujące napęd ze skrzyni na sam wałek zdawczy. Wielowypusty na wałku mają zarys ewolwentowy i dopuszczalny luz miedzy wałkiem a kołem zębatym (pasowym) wynosi 0,05÷0,08 mm (tyle teoria) abyś mógł założyć koło na wałek. Napędowe koło pasowe jest przykręcane z siłą 177Nm, koło napędzające wałek z siłą 78 Nm. Wszystko po to aby koło pasowe jak i koło napędzające wałek zdawczy nie miały jakiegokolwiek luzu na wałku z wieloklinem.
Co innego to luz między zazębiającymi się kołami zębatymi i tu mamy luz wierzchołkowy, luz miedzyzębny i luz obwodowy ale nie o to pytałeś.
Wszystkie wałki w skrzyni (2) jak i wałek zdawczy są ułożyskowane osiowo, koła na nich są na wielowypustach i nie ma tu mowy o jakichkolwiek „zębatkach pływających”. Gdyby tak było to popatrz do postu „Wymiana wałka zdawczego”:
viewtopic.php?f=54&t=15226
co dzieje się z samym wałkiem i wypustami koła pasowego (zębatego) gdy nie są one dokręcone i jest luz.
Tex66

sebenty
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 15, 2020
Miejscowość: Radomsko
Motocykl: kawasaki vulcan 2000

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: sebenty » śr sie 18, 2021

Ok, super dzięki za wyczerpującą odpowiedź

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » pt maja 19, 2023

Jak samemu wymienić łożyska, wałek i koło pasowe w VN2k?
No może nie do końca samemu, przez dosłownie 3 minuty będzie potrzebna pomoc drugiej osoby.

Że pogoda deszczowa, w zimie się nie chciało a że 8 rok latam na VN2k to profilaktycznie i dla spokoju wymieniłem wszystko: wałek, koło pasowe i łożyska. Oczywiście że dochodzą w takiej sytuacji dodatkowe elementy które powinno się wymienić na nowe jak choćby obie nakrętki będące na wałku, obie podkładki nakrętek, uszczelki, i O-Ringi, uszczelnienie olejowe łożyska koła pasowego, kołnierz koła pasowego i jeszcze kilka drobnostek. Więc wymieniamy wszystko na nowe.

SUGERUJĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA ZAPIS:
Jedna osoba zakłada klucz nasadkowy 32 – 12 kątny i trzyma nakrętkę koła pasowego (LEWA STRONA).
Druga osoba w tym czasie dokręca nakrętkę koła zębatego po prawej stronie kluczem dynamometrycznym z nasadką
36 – 6 kątną z siłą 78 Nm – mamy automatycznie zablokowany wałek podczas dokręcania prawej nakrętki.
W takiej sytuacji obie nakrętki mamy dokręcone z siła 78 Nm, później tylko blokujemy koło zębate wałka zdawczego uchwytem do blokowania kół zębatych a nakrętkę koła pasowego dokręcamy siłą 177Nm.
I wszystko jest instrukcyjnie i książkowo.

Pewnie dla niektórych dużym dodatkowym ułatwieniem będzie mieć to wszystko w grafice na zdjęciach ze szczegółowym opisem i wykazem numerowym wszystkich elementów, możliwe że kiedyś to wrzucę na Forum (mam całość i jedynie kończę układać).

Sposób z kolejnością czynności załączam, kto chce może z niego skorzystać.
Sprawdził się w 100%.

Obrazek


Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2263
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Przemo » pt maja 19, 2023

Czy między punktami 28 a 29 nie zabrakło informacji o tej podkładce (922000017) do zaginania? Przeglądam całą listę i nie widzę informacji o niej, ale może to wina porannego zaspania.
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » pt maja 19, 2023

Czy ta złośliwość: „wina porannego zaspania” była konieczna?
O konieczności wymiany dwóch podkładek napisałem w tekście.
Fakt, mogłem wspomnieć w tabeli o podkładce nakrętki przy kole pasowym i zaleceniu jej zagięcia dla jeszcze lepszego uściślenia i zostawienie czegoś dla potomnych.
To po pierwsze, tak w gwoli odpowiedzi.
Po drugie, opracuj coś podobnego i załącz bezinteresownie.

Czegoś się jednak nauczyłem, nie warto nic załączać, zwłaszcza czegoś co wymaga trochę pracy.
Chyba jednak dobrze, że się nie pośpieszyłem i załączeniem wszystkiego w formie graficznej. Wyciągnąłem wniosek, że nie warto.

Skoro czekałeś żeby cos złośliwego napisać to:
Następnym razem załączę tu (i nie tylko tu w tym poście) zrzuty PW od ciebie (kilka profilaktycznie zarchiwizowałem jako zrzuty ekranu) w których piszesz, to że niektórym się dostanie ode mnie to bardzo dobrze (BARDZO DOBRZE), ale żebym robił to tylko trochę rzadziej bo ludzie zaczną odchodzić z Forum.

Celowo i z premedytacją rozpocząłem dialog o tym na Privie bo wiedziałem, że się na niego złapiesz, i złapałaś się pisząc, że słusznie dostaje się tym którzy wręcz żądają odpowiedzi na swój problem a przy okazji nic nie wiedzą, nie mają żadnej wiedzy, sugerujesz żebym to jednak robił, ale nie tak często.

Zrzuty wiadomości będą jak nie z loginu Tex66 to z innych, nie nadążysz ich usuwać tu na Forum.
Tex66

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » pt maja 19, 2023

Dla potomnych - uściśliłem.
pkt. 29 – Nałożyć podkładkę i dokręcić nową nakrętkę koła pasowego palcami do oporu.
pkt. 31 – Zagiąć podkładkę nakrętki koła pasowego na jeden z sześciu jej boków.

Uważam, że tym którzy odważą się samemu wymienić wałek i łożyska oraz ewentualnie koło pasowe będzie to pomocne. Nie jest to nic trudnego, trzeba się tylko odważyć a później mieć pewność, że wszystko jest właściwie zrobione i wymienione. Wskazane jest posiadanie klucza dynamometrycznego i dwóch porządnych długich nasadek 32- 12 kątnej i 36 – 6 kątnej.
Reszta narzędzi i innych kluczy to drobnica, nie mniej jednak trzeba je posiadać.


Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2263
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Przemo » pt maja 19, 2023

Nie napisałem nic złośliwie i takiego zamiaru nie miałem. Opisałem stan realny. Rano byłem zaspany i zmęczony i być może nie zauważyłem informacji o tej podkładce. Jeżeli zrozumiałeś to w inny sposób, trudno. Nie mam na to wpływu.
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Tex66 » pt maja 19, 2023

Nie komentuj w ogóle tego co napiszę i załączam na Forum, chyba że będzie to brednia którą w sposób merytoryczny uzasadnisz. Tyle, że ja nie pozwolę sobie na to aby głupotę napisać.
Ja odwzajemnię się tym samym, zero jakiekolwiek reakcji na to co piszesz, jakiejkolwiek reakcji na wszystko co nie będzie mnie dotyczyło, pisz co chcesz, nawet poziom merytoryczności Facebook-a VN 2000 będzie mi obojętny.
Omijajmy się na Forum szerokim łukiem.
Usuń, jeżeli masz takie uprawnienia administracyjne (lub Kolega Badger) z tego postu pierwsze zdjęcie z kolejnością czynności i swój pierwszy komentarz z: „winą porannego zaspania” i nie ważne kogo to „poranne zaspanie” miałoby dotyczyć. Następnie wszystkie moje komentarze, niech zostanie tylko same ponowione jako już bardziej uszczegółowione zdjęcie z kolejnością czynności.
I tym sposobem sugeruję zakończyć temat a my możemy omijać się na Forum szerokim łukiem co wyjdzie tylko na dobre posiadaczom VN2k.
Tex66

Awatar użytkownika
Marecki75
Posty: 169
Rejestracja: śr gru 31, 2014
Miejscowość: Konin
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Classic
VROC: 0

Re: Wymiana łożysk wałka zdawczego

Post autor: Marecki75 » sob lip 15, 2023

Tex66 pisze:
pt maja 19, 2023
Dla potomnych - uściśliłem.
pkt. 29 – Nałożyć podkładkę i dokręcić nową nakrętkę koła pasowego palcami do oporu.
pkt. 31 – Zagiąć podkładkę nakrętki koła pasowego na jeden z sześciu jej boków.

Uważam, że tym którzy odważą się samemu wymienić wałek i łożyska oraz ewentualnie koło pasowe będzie to pomocne. Nie jest to nic trudnego, trzeba się tylko odważyć a później mieć pewność, że wszystko jest właściwie zrobione i wymienione. Wskazane jest posiadanie klucza dynamometrycznego i dwóch porządnych długich nasadek 32- 12 kątnej i 36 – 6 kątnej.
Reszta narzędzi i innych kluczy to drobnica, nie mniej jednak trzeba je posiadać.


Obrazek
Wszystko krok po kroku. Chyba się odważę w najbliższym czasie :) dzięki Tex. 👍👍
Pasja...Przyjaźń...Radość...Motocykle...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą