Poziom oleju w 2

Polek
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 31, 2019
Miejscowość: Zawiercie
Motocykl: VN2000
VROC: 0

Poziom oleju w 2

Post autor: Polek » pn lip 05, 2021

Wiem, że temat już poruszany, ale mam takie trochę inne pytanie.
Sprawdzałem wczoraj poziom oleju na zimnym silniku i w motocyklu opartym na stopce, pokazało ok 1 cm od dolnej krawędzi bagnetu. Potem zgodnie z procedurą, ok 7 min na wolnych obrotach i po zgaszeniu silnika trochę ponad 1 min. Pokazało ok 1/3 już w przedziale wyznaczonym na bagnecie do pomiaru. I teraz moje pytanie. Czy może być tak, że przy tej samej ilości oleju, wykonując pomiary, zawsze przy zimnym silniku i opartym o stopkę moto wynik może być różny?
Pozdrawiam Marek

Awatar użytkownika
Marecki75
Posty: 169
Rejestracja: śr gru 31, 2014
Miejscowość: Konin
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Classic
VROC: 0

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: Marecki75 » pn lip 05, 2021

nigdy tak nie mierzyłem .. Zawsze moto w pionie i dopiero procedura czyli:
  • odpalam i zagrzewam aż załączy się wentylator ( na wolnych obrotach - nie dotykam gazu )
  • gaszę i czekam 2 min.30 sekund
  • wykręcam bagnet i wycieram do sucha
  • wkręcam bagnet do końca i wykręcam ponownie
  • obserwuję poziom oleju
mierzenie na bocznej stopce nigdy nie da miarodajnego wyniku
Pasja...Przyjaźń...Radość...Motocykle...

Polek
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 31, 2019
Miejscowość: Zawiercie
Motocykl: VN2000
VROC: 0

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: Polek » pn lip 05, 2021

No taka procedurę też przeprowadziłem, napisałem o tym. Rozwinę trochę swoje pytanie. Czy olej spływając sobie powolutku po zgaszeniu silnika, w garażu, może to robić różnymi ścieżkami i zbierać się w różnych miejscach? Jeśli tak jest, to odpowiedź na moje pytanie z pierwszego wpisu też powinna brzmieć "tak". Ale jeśli nie to po co ta cała procedura?
Pozdrawiam Marek

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: Tex66 » wt lip 06, 2021

Zasadniczo olej znajduje się w:
- w przedziale skrzyni korbowodu;
- w przedziale skrzyni biegów;
- w przedziale obudowy sprzęgła;
- w misce olejowej.

1. W układzie smarowania z półsuchą miską olejową w przedziałach tych olej jest zawsze i będzie zawsze, nawet po zgaszeniu silnika i odczekaniu 2, 5 10 minut czy nawet po 2 czy 5 godzinach.
a) Istotą jest tylko ile oleju spływa z poszczególnych przedziałów i po jakim czasie a ile pozostaje.
Zadałeś pytanie:
Czy może być tak, że przy tej samej ilości oleju, wykonując pomiary, zawsze przy zimnym silniku i opartym o stopkę moto wynik może być różny?”.
Odpowiedź:
2. Poziom oleju pozostający w poszczególnych przedziałach powinien być bardzo zbliżony, to samo dotyczy przedziału skrzyni biegów gdzie poziom jest mierzony za pomocą bagnetu.
Nie może być tak, że jednego dnia o 6.00 rano mierzysz poziom oleju (motocykl stoi oparty o stopkę boczną i silnik zimny po nocy) i masz 1 cm na bagnecie, drugiego dnia o tej samej godzinie masz 2 czy 3 cm. Poziom oleju pozostającego w poszczególnych przedziałach jest constans a przynajmniej powinien być bardzo zbliżony (patrz punk 1.a).
Zasada naczyń połączonych i dynamika płynów.

Obrazek

A to z doświadczenia ze szkoły podstawowej - wytłumaczenie dlaczego masz olej na bagnecie gdy motocykl stoi oparty o stopkę boczną (część A). W części A i B ilość oleju znajdująca się w przedziale skrzyni biegów jest identyczna. Taka sama sytuacja byłaby gdybyś przechylił motocykl na prawą stronę. Poziom oleju na bagnecie mierzony codziennie powinien być jednakowy – bardzo zbliżony (patrz punkt 1.) gdy motocykl stoi oparty o stopkę boczną.
To teraz chyba już wiadomo po co jest procedura sprawdzania poziomu oleju w VN2k.
Amen
Tex66

Polek
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 31, 2019
Miejscowość: Zawiercie
Motocykl: VN2000
VROC: 0

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: Polek » wt lip 06, 2021

Tex66 dzięki za odpowiedź na moje zacytowane przez Ciebie pytanie. Nie jestem fachowcem, ale tak to sobie właśnie wyobrażałem. Mam nadzieję, że pozostali biegli w mechanice uczestnicy forum potwierdzają to co napisałeś. Te rysunki również zgodnie z moimi wyobrażeniami, filozofia to raczej nie jest. A teraz jeszcze raz o co mi chodzi. Jak sam napisałeś ojej na postoju spływa w zasadzie tak samo i w te same miejsca. Jeśli więc po zakończonej jeździe i wystudzonym silniku, najpierw na stopce a potem po przeprowadzonej procedurze proporcje będą się powtarzały, oczywiście za każdym razem po nowej osobno przeprowadzonej jeździe to w zupełności według mnie wystarczy do oceny poziom na pochylonym i zimnym silniku odnosząc to oczywiście do poziomu na bagnecie po przeprowadzonej procedurze, których mam zamiar teraz ze 3 przeprowadzić.
Pozdrawiam Marek

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: Tex66 » wt lip 06, 2021

Skoro nie zamierzasz poświęcić 10 minut na sprawdzenie poziomu oleju zgodnie z procedurą zalecaną przez konstruktorów VN2k to masz takie prawo.
Jeżeli uważasz, że sprawdzanie poziomu oleju na zimnym silniku pochylonego VN2k w pełni odzwierciedla sprawdzenie układu smarowania, napełnianie się olejem wszystkich przedziałów oraz drożność przewodów olejowych to masz prawo tak uważać.
Jeżeli uważasz, że to wystarczy to masz prawo tak uważać i tak właśnie sprawdzać poziom oleju.
A „biegli w mechanice uczestnicy forum” nie będą potwierdzać czy negować tego co napisałem wyżej, Koledzy Ci pominą to milczeniem.
Dlaczego ?
Bo jest wiele ciekawszych technicznie i merytorycznie tematów niż dysputa nad coraz to innymi i nowszymi „wydumkami” na temat sprawdzania poziomu oleju w VN2k. Koledzy Ci sprawdzają poziom jak jest to napisane w Instrukcji Serwisowej, mają czas by poświęcić 10 minut dla swojego jedynego VN2k na sprawdzenie poziomu oleju.
P.S.
Bardzo się cieszę, że „te rysunki były zgodne z Twoimi wyobrażeniami”.

Powodzenia
Tex66

intruz69
Posty: 48
Rejestracja: czw lut 25, 2021
Motocykl: KAWASAKI VN 2000

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: intruz69 » wt lip 06, 2021

:D No i się zaczęło :D :hammer:

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: Tex66 » wt lip 06, 2021

Intruz
Nic się nie zaczęło, Kolega Polek chce tak sobie sprawdzać poziom oleju i to wszystko, to jego indywidualna sprawa.

Ty natomiast pozostań przy wklejaniu linków na OLX, Allegro, YouTube i Facebook-i.
Żaden z Twoich komentarzy nigdy nie był merytoryczny gdyż żadnego technicznego i merytorycznego komentarza nie zamieściłeś jeszcze tu na Forum za wyjątkiem wklejania nic nie wnoszących linków do ogłoszeń na portalach aukcyjnych i filmików na YouTube.
I niech tak zostanie bo jeszcze Ci się coś znowu „potaśta”.
Jeżeli sobie życzysz mogę je tu wszystkie załączyć.
Tex66

franc1213
Posty: 437
Rejestracja: pt wrz 09, 2011
Miejscowość: Szwecja
Motocykl: Kawasaki VN 2000+EN 500
VROC: 37045

Re: Poziom oleju w 2

Post autor: franc1213 » wt lip 06, 2021

Probowalem roznych metod i wszystko dupa jedynie jak pisze Tex66 poświęcić 10 minut dla swojego jedynego VN2k .
Franek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą