Jakie świece do VN2000

franc1213
Posty: 438
Rejestracja: pt wrz 09, 2011
Miejscowość: Szwecja
Motocykl: Kawasaki VN 2000+EN 500
VROC: 37045

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: franc1213 » sob lis 06, 2021

Halo jest tam kto :wall:
Franek

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Wielebny Bolo » ndz lis 07, 2021

Tu masz wypis z artykułu o świecach:
"Czy świece zapłonowe są bezobsługowe i długowieczne? Teoretycznie tak, bo w nowoczesnych autach często wystarczają nawet na ponad 100 000 km. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet pomimo ich dobrego stanu trzeba je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej około 30 000 km. Dla świec platynowych bądź irydowych wymiana zwykle zalecana jest nawet co 120 000 km."

W motorze jest trochę inna bajka. Eksploatacja nie jest ciągła i okres zimowania świece różnie znoszą. Jeżeli do tego dojdzie nie odpowiednie chwilowe odpalanie przez właściciela podczas zimowania to może się okazać że będziesz wymieniał tak jak olej , CO SEZON.
Zdarza się że po zimowaniu bez odpalania nie można odpalić Żelastwa i wymiana świec pomaga.
Ja stosuję zasadę : " nie swędzi nie drapać". Do puki nie mam kłopotów z zapłonem to nie wymieniam, szczególnie że w V2k jest z tym trochę roboty (ściąganie zbiornika itp.)
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

franc1213
Posty: 438
Rejestracja: pt wrz 09, 2011
Miejscowość: Szwecja
Motocykl: Kawasaki VN 2000+EN 500
VROC: 37045

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: franc1213 » ndz lis 07, 2021

Dzieki :ok:
Franek

Krakus 1972
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 27, 2021
Motocykl: Kawasaki VN2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Krakus 1972 » śr lis 23, 2022

Witam po długiej przerwie . Ostatnio postanowiłem wymienić świece i z tego co ja zauważyłem to u mnie były zamontowane swiece NGK-IFR6L-11. Czyli świece od Hondy VTX. Motor posiada PC 5 i sprowadzony z USA . Czy mogą być takie swiece ?..hmmm. podobno te świece nie mają rezystora i dają lepsza iskrę .. nie wiem czy to prawda .

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Tex66 » pt lis 25, 2022

Zmień świece czym prędzej, to że świeca ma rezystor to tylko lepiej dla całej instalacji elektrycznej.
Obrazek
Tex66

Krakus 1972
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 27, 2021
Motocykl: Kawasaki VN2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Krakus 1972 » sob lis 26, 2022

Witam Tex66 . Dziekuje za odpowiedź . Co proponujesz NGK czy Denso ?

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Tex66 » sob lis 26, 2022

Ja preferuję NGK i takie świece Ci sugeruję, warunek podstawowy – kupione z pewnego „źródła” zresztą jak każde, odpowiednikiem świecy NGK IZFR6F-11 jest świeca Denso o oznaczeniu VKJ20RZ-M11. Jest ona również świecą irydową z rezystorem i co najważniejsze ma również wysuniętą końcówkę elektrody oraz uszczelnienie stożkowe jak zaleca Kawasaki. Tzw. ciepłota świec też jest taka sama.
Wybór należy do Ciebie, jakie ja posiadam i jakie sugeruję napisałem.
Tex66

Awatar użytkownika
Mauzer
Posty: 506
Rejestracja: śr wrz 13, 2017
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: vulcan 1600 Classic/ teraz n 2000
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Mauzer » sob lis 26, 2022

Wielebny Bolo pisze:
ndz lis 07, 2021

Ja stosuję zasadę : " nie swędzi nie drapać". Do puki nie mam kłopotów z zapłonem to nie wymieniam, szczególnie że w V2k jest z tym trochę roboty (ściąganie zbiornika itp.)
Bardzo dobra rada. Jak nie ma problemów, nie grzeb. Podchodzę do tematu bardzo podobnie.
Nigdy nie jest za późno. :yeee: :yeee: :yeee:

Krakus 1972
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 27, 2021
Motocykl: Kawasaki VN2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Krakus 1972 » sob lis 26, 2022

Dziękuje bardzo . Czytałem. Na różnych stronach w internecie i wszedzie jest napisane to uszczelnienie na świecy jest płaskie a nie stożkowe. To tylko tak na marginesie pisze .

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Tex66 » sob lis 26, 2022

Wszystko zależy co mamy na myśli mówiąc o „uszczelnieniu stożkowym”.
Ja miałem na myśli kształt elektrody uziemiającej, zauważ że napisałem w jednym ciągłym zdjęciu:
- zalecana ma uszczelnienie stożkowe i wysuniętą końcówkę z elektrodą”.
Spotkałem się z takim określeniem właśnie jako „uszczelnienie” które dotyczy przycięcia stożkowego elektrody ujemnej zapobiegające przygasaniu iskry. Taki kształt cięcia/„uszczelnia” zapobiega gaszeniu iskry.
Nie ma to nic wspólnego z kształtem gniazda świecy w cylindrze.

Obrazek
Tex66

Krakus 1972
Posty: 47
Rejestracja: pn wrz 27, 2021
Motocykl: Kawasaki VN2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Krakus 1972 » sob lis 26, 2022

O rany teraz wszystko rozumiem !! To ja mam świece NGK IZFR6F-11 tylko patrzę że tam nie ma stożka na końcu elektrody uziemiajacej. Taki sam kształt na całej długości bez stożka na końcu .. Kupiona w Intercarsie .

Awatar użytkownika
Aro
Posty: 19
Rejestracja: śr paź 19, 2022
Miejscowość: Gniew
Motocykl: VN 2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Aro » wt paź 24, 2023

Witam forumowiczów. Posiadam VN-a 2000 a 2007 roku i postanowiłem zmienić świece na nowe czyli NGK IZFR6F-11, takie jakie zaleca producent. W jednym z sklepów będących dystrybutorem Niterra Polska chciałem dokonać zakupu w/w świec których w danym momencie nie mieli w zamian za to oferowali mi świece NGK IZFR6H11 tłumacząc że to jest to samo. Sprawdziłem je w katalogu NGK i są to świece do samochodu BMW. Również mają uszczelnienie stożkowe. Czy mogę je zmontować.
Po niżej przedstawiam fotki tej świecy.
https://imagizer.imageshack.com/img923/3634/BnpRNK.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/7038/MwGmRd.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/5973/OyABpm.jpg

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Tex66 » czw paź 26, 2023

Myślisz, że dowiesz się jeszcze na Forum czym różni się oznaczenie kodowe „F” od „H” występujące po cyfrze „6” oznaczającej ciepłotę świecy i czy można zamiennie użyć świecę IZFR6H11 (nr handlowy 4294 NGK) zamiast IZFR6F11 (nr handlowy 4295 NGK)?
Niewątpliwie obie litery (F i H) w nazwie kodowej występujące po oznaczeniu ciepłoty świecy oznaczają „siedzisko stożkowe” ale nie jest to wszystko.
Nie sugeruj się opisami parametrów świecy w ofertach handlowych różnych sklepów online i serwisu Allegro, są tam przedruki specyfikacji świec, podobnie jak i samych zdjęć, a części sprzedającym jest „ganz egal” co za opis wkleili, liczy się tylko aby sprzedać a i „podróbki” też są. Spotkasz się w sieci, że świeca NGK IZFR6F11 ma „siedzisko stożkowe” ale i że ma „siedzisko płaskie”, pełna dowolność.
Można się dowiedzieć, że uszczelnienie stożkowe dotyczy też ścięcia stożkowego elektrody masowej, ale „siedzisko” a „uszczelnienie” to dwie różne kwestie.
Ale żeby nikt nie opowiadał Ci bredni, to pobierz z Internetu Katalog Świeć NGK z 2019 roku (604 strony) i tak bardziej dla porównania (pewne „nowinki”) taki sam katalog z 2021 roku (256 stron).
Jest tam wyjaśnione na przykładach jak rozkodować dowolną świecę NGK i co oznaczają pojedyncze symbole i ich wielkości w oznaczeniu kodowym.
Sam właśnie pobrałem powyższe katalogi i z czystej ciekawości sprawdziłem, czy się da rozkodować i co oznaczają poszczególne znaki w oznaczeniu i da się to szybko rozkodować.
Z łatwością odkodujesz nazwę każdej świecy NGK i dowiesz się czym świeca IZFR6F11 to ta sama co IZFR6H11 i czy Firma NGK zaleca również świecę IZFR6H11 do VN 2000.
Tu akurat dobrze gdzieś sprawdziłeś, świece NGK IZFR6H11 są do samochodów BMW a dokładnie do modelu E46, E81 i E87, to też jest w tych katalogach.

Ostatecznie można iść po przysłowiowej łatwiźnie i skoro producent zaleca świecę NGK IZFR6F11, to wkręcić te dwie świece do VN2k i żadne inne, można i tak, ale dalej nie wie się nic ale można i tak.


P.S.
Tu „mały” symboliczny załącznik z tych katalogów, że można.

Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
Aro
Posty: 19
Rejestracja: śr paź 19, 2022
Miejscowość: Gniew
Motocykl: VN 2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Aro » czw paź 26, 2023

Dzięki za pomoc. Po zakupie świec ściągnąłem sobie katalog NGK 2020/2021 i nie znalazłem w nim wskazówek odnośnie dekodowania oznaczeń świec NGK. https://imagizer.imageshack.com/img922/475/abHoiH.jpg
Ściągnąłem kolejny katalog
https://imagizer.imageshack.com/img923/5194/2fT8Mw.jpg
W którym miejscu są te wskazówki.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Tex66 » czw paź 26, 2023

Tak od razu „W którym miejscu są te wskazówki”, poczekaj, może ktoś się dołączy z komentarzem i wyjaśni jak czytać kod świecy.
- Wiesz ile osób otworzyło post przez dwa dni po Twoim pytaniu a ile już w dniu dzisiejszym w niespełna 5 godziny po moim komentarzu.
- Wiesz ile jest chętnych do poczytania czegoś nowego na Forum i ewentualnie do pobrania czegoś w formie graficznej?
Z napisaniem i wyjaśnieniem czegoś już niekoniecznie ale jak napisałem wyżej, poczekaj i dajmy szansę innym wytłumaczyć temat.
To tak dla przykładu:
Pierwszy znak w oznaczeniu świecy IZFR6H11 tworzą dwie litery – I oraz Z ale czytamy to w tym przypadku jako jeden znak i oznacza IZ – (I) irydowa z przedłużoną elektrodą (Z).
Szósty (ostatni) znak 11 to odstęp miedzy elektrodami i wynosi 1,1 mm. Po nim może być jeszcze 16 różnych prefiksów określających funkcję/specyfikację elektrody masowej.
Np. „11G” – odstęp między elektrodami 1,1 mm, G - elektroda uziemiająca z rdzeniem miedzianym (G-Copper Cored Ground Electrode).

Zamiennikiem świecy NGK IZFR6F11 jest świeca tego samego producenta, NGK ZFR6F11 (jest to świeca standardowa, nie irydowa – jej numer handlowy 93208 NGK).
Tex66

Awatar użytkownika
Aro
Posty: 19
Rejestracja: śr paź 19, 2022
Miejscowość: Gniew
Motocykl: VN 2000

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Aro » pt paź 27, 2023

Szperając w internecie znalazłem ciekawostkę w jaki sposób rozpoznać oryginał od podróbki
https://www.ngkntk.com/pl/newsroom/pres ... -oryginal/

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1089
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Jakie świece do VN2000

Post autor: Tex66 » sob paź 28, 2023

- Jakie świece są jedynie zalecane/dedykowane do VN 2000 i VN 1700?
- Tylko i jedynie świece klasy premium!
W pozostałych modelach jest pewna dowolność choć nie we wszystkich, np. do wszystkich VN 1600 są zalecane jedynie świece zwykłe/standardowe.
- Dlaczego w VN 1600 nie zaleca się świecy DPR7EIX-9 (premium) a jedynie DPR7EA-9 (zwykła)?
- Odpowiedź jest prosta!

Łatwo porównać zgodność świec ze zdjęcia poniżej (strona z katalogu świec NGK dla motocykli) ze świecą zalecaną w każdej z Instrukcji Serwisowej dla dowolnego VN-a.

Obrazek


Nie jest żadną sztuką rozkodować zwykłą/standardową świece zapłonową NGK, pomocnych materiałów jest całe mnóstwo, sztuką jest rozkodować świecę klasy premium.
Każdy kto będzie chciał dla własnej wiedzy może wykonać dla siebie prosty deszyfrator pozwalający „czytać” kod dowolnej świecy NGK dla VN-a, ale wymagało to będzie jednak trochę pracy. Podobnie będzie ze świecami DENSO.
Tu dla przykładu rozkodowana świeca DPR7EA-9 powtarzająca się we wszystkich VN-ach (od VN 750 do VN 1500), (wersja premium to DPR7EIX-9, nie zalecana w VN 1600).


Obrazek

Aro,
F” i „H” występujące po cyfrze „6” oznaczającej ciepłotę świecy to nie te same parametry, różnica niewielka bo tylko 1,5 mm ale jednak jest, osobiście świecy IZFR6H11 bym nie wkręcał w VN 2000.
Gdyby była to ta sama świeca i w dodatku tego samego producenta, jaki sens miałoby zmiana jednego z oznaczeń w nazwie kodowej tej samej świecy?
Kończę zabawę w tym poście.
Powodzenia
Tex66

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą