nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowskazac

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowskazac

Post autor: Wankan » ndz cze 13, 2021

nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowskazach. Wywala bezpiecznik 10. Co to moze być?

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1162
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: artix » ndz cze 13, 2021

Po nitce do kłębka, czyli w którym miejscu przewód od czujnika lub samego światła stop zwiera do karocy :)

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » pn cze 14, 2021

Domyślam się, jednak dla kogoś kto nie miał do czynienia z mechaniką czy elektryką w motocyklach takie sprawdzanie po nitce... może być kłopotliwe. Myślałem, że ktoś z użytkowników miał już podobny problem i że coś podpowie. Chociażby to za co odpowiada trzeci od lewej bezpiecznik 10A. Bo ten właśnie wywala.
Gdy wkładam nowy, po naciśnięci hamulca czy to ręcznego czy nożnego dzieje się to samo.Zaznaczam że nam wersje amerykańską, świateł z kierunkowskazach po wywaleniu tez nie mam, po wymianie bezpiecznika już są. Po naciśnięciu hamulca też ich nie ma. Nie sądziłem, że światło stop i pozycyjne z tyłu jest połączone z pozycjami w kierunkach. Może jeszcze ktoś coś podpowie.

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » pn cze 14, 2021

Brałem pod uwagę, że może to czujnik przy gmolu, albo przy klamce ale myślę sobie , że jakby np czujnik przy gmolu, to wówczas przy naciśnięciu hamulca ręcznego nie powinno wywalać bezpiecznika. I na odwrót, jeśli czujnik przy klamce to podczas użycia hamulca nożnego też moim zdaniem nie powinno się robić zwarcia. No ale może się mylę. I od razu zapytam, czy wymiana tych czujników to skomplikowana sprawa czy ogarnie to laik?

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1100
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Tex66 » pn cze 14, 2021

Tak jak napisał Artix po nitce do kłębka” ale może to pomoże w jego szybszym znalezieniu (kłębka).

To, że następuje zwarcie wiesz sam doskonale i nie jest to niczym odkrywczym.
Samo sprawdzenie obwodu świateł przednich/tylnych który masz na stronie 566 w Instrukcji Serwisowej niewiele Ci da chociaż powinieneś go sprawdzić też.
Zwarcie następuje w wyniku naciśnięcia dźwigni hamulca, włączniki/wyłączniki hamulca przedniego i tylnego są ze sobą połączone równolegle i nieważne którą dźwignie wciśniesz.
Przewody w koszulkach czerwono-czarnych z obu włączników/wyłączników dochodzą jedynie do złączki nr 1. Przewody w koszulkach czarnych obu włączników/wyłączników połączone równolegle i jako jeden już przewód dochodzi do złączki nr 2. Całość tej części instalacji elektrycznej zabezpiecza 10A bezpiecznik nr 8 w skrzynce bezpieczników. Normalne, że jak powstanie zwarcie przez wciśnięcie dowolnej dźwigni hamulca, bezpiecznik się spali.
Zgodnie z Twoim opisem usterki po zmianie bezpiecznika i odpaleniu silnika masz:
- światło pozycyjne tylne;
- światło pozycyjne w kierunkach?

Wciśnięcie dźwigni hamulca (nie istotne którego) powoduje spalenie bezpiecznika i brak świateł o których wspominasz?
Wniosek:
- powstaje zwarcie w którymś z włączników/wyłączników świateł – są one połączone równolegle. Dlatego wciśnięcie dowolnej dźwigni powoduje zwarcie w podobwodzie tylnych świateł pozycyjnych i hamowania, pali się bezpiecznik i w efekcie brak wyżej wymienionych świateł.
Obrazek
Tex66

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » pn cze 14, 2021

Tak, po wymianie bezpiecznika światło w kierunkowskazach jest i pozycyjne tylne jest. Dopiero po ponownym wciśnięciu hamulca ponownie pali się bezpiecznik i wówczas ww świateł już tez nie ma.
Dziękuję bardzo za podjęcie tematu i a tak szybką odpowiedź. Jestem bardzo wdzięczny.
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1100
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Tex66 » pn cze 14, 2021

To potwierdza, że któryś z włączników/wyłączników cały czas pracuje na zwarciu. Wciskasz dźwignie dowolnego hamulca i „idzie” prąd i pali bezpiecznik a w efekcie brak świateł.
Powodzenia w znalezieniu „kłębka”.
:yeee:
Tex66

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » pn cze 14, 2021

No będę szukać.

franc1213
Posty: 439
Rejestracja: pt wrz 09, 2011
Miejscowość: Szwecja
Motocykl: Kawasaki VN 2000+EN 500
VROC: 37045

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: franc1213 » pn cze 14, 2021

Sprawdz zarowke .
Franek

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » śr cze 16, 2021

Faktycznie, zwarcie robił wyłącznik/włącznik przy hamulcu nożnym. Przeczyszczony, osuszony działa poprawnie, ale myślę, że trzeba go wymienić. I w zasadzie myślę, że warto wymienić też ten przy klamce hamulca ręcznego. Czy ktoś wie jaki to koszt i gdzie kupię porządne wyłączniki?


Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » czw cze 17, 2021

Dziękuję

Awatar użytkownika
Przemeku
Posty: 332
Rejestracja: sob paź 21, 2017
Miejscowość: pęgów
Motocykl: dwója
VROC: 0

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Przemeku » czw cze 17, 2021

tu masz jeszcze zamienniki
https://allegro.pl/oferta/czujnik-stop- ... 9839098544
https://allegro.pl/oferta/czujnik-hamul ... 9864240491
tylnego nie jestem pewny, ale wygląda tak samo
VN900>VN2000

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » czw cze 17, 2021

super dzięki, myslę, że też będą dobrze się spisywać

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » pn cze 21, 2021

Problem naprawiony. Przeczyszczenie pomoglo. U mnie zwarcie robila sprezynka w wyłączniku przy nożnym. Roboty na 10 min

Awatar użytkownika
Przemeku
Posty: 332
Rejestracja: sob paź 21, 2017
Miejscowość: pęgów
Motocykl: dwója
VROC: 0

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Przemeku » wt cze 22, 2021

Wankan pisze:
pn cze 21, 2021
Problem naprawiony. Przeczyszczenie pomoglo. U mnie zwarcie robila sprezynka w wyłączniku przy nożnym. Roboty na 10 min
coś Ty tam wyczyścił? rozbierałeś czujnik? czy tylko wyczyściłeś ten "dzyndzel - suwaczek" do którego przyczepia się sprężynkę?
VN900>VN2000

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » czw cze 24, 2021

Tak rozebralem czujnik czy tez wylącznik wlącznik ten przy hamulcu nożnym

Wankan
Posty: 63
Rejestracja: pn kwie 29, 2019
Miejscowość: Koło
Motocykl: vn2000

Re: nacisniecie dzwigni hamulca powoduje ze nie ma swiatla pozycyjnego tylnego, swiatla stop i pozycyjnych w kierunkowsk

Post autor: Wankan » czw cze 24, 2021

ale nowe wyłączniki/włączniki juz kupione i leża w sakwie, żeby w razie kolejnego zwarcia nie bylo problemu np z jazdą w nocy. Myślę, że takie naprawianie nie jest skuteczne na jakiś dluższy okres czasu. Tym bardziej ze zamienniki nie kosztują aż tak dużo.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 4 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 4 gości

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą