sensor o2

incognida
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 01, 2020
Motocykl: vn 1700 nomad

sensor o2

Post autor: incognida » śr lip 01, 2020

witam i pozdrawiam wszystkich fanów vulcanów

Mam pewien żenujący problem jako że wolę jeździć bardziej niż grzebać przy motorze i do tego mieszkam za granicą gdzie ciężko spotkać ( o ile to możliwe) fachowca od motocykli a szczególnie od vulcanów zostałem zmuszony do sięgnięcia po waszą pomoc,
już pisze o co mi chodzi od 2 lat jestem posiadaczem vn 1700 nomad z 2009 roku super motocykl ale,
no właśnie to ale oryginalne wydechy ni jak nie oddawały charakteru tego motocykla więc je wymieniłem na akcesoryjne v&h na nowych rurach motor chałasuje jak należy ale jak by stracił trochę na mocy zauważyłem że muszę schodzić niżej na biegach przy wyprzedzaniu pewien mechanik powiedział że muszę mieć nową mapę na nowe rury
jako że nie chciałem wybulić na PC czego już żałuję zakupiłem jakiś tańszy wynalazek o nazwie "ECU Set Easy RAPIDBIKE Set RB Easy Kawasaki 1700 Vulcan Nomad 2009-2016 " to jest opis z Ebay nie wiem czy wolno linki wklejać podpina sie to pod gniazdo (wtyczkę) od sensora o2 i teraz pytanie bo według opisu powinno to być kompatybilne z moim vulcanem ale za nic nie mogę znaleźć sondy o2 w moim wydechu wyczytałem że amerykańskie wersje nie wszystkie albo raczej nie liczne posiadają ten sensor
gdzie powinno znajdować się to gniazdo w której części motocykla ? sprawdzałem diagram instalacji elektrycznej i z ecu powinny wychodzić 2 kable jeden br/y (brązowo-żółty) i drugi gy/r (szaro - czerwony) oba te kable wychodzą z ecu ale nie wiem dokąd zmierzają a boję się cały motor rozbierać by tego dojść też nie za bardzo wiem jak więc pomyślałem jak kable gdzieś idą i nawet jak są zaslepione to uda mi się tam przypiąć ten mój modół tylko gdzie szukać tej wtyczki gniazdka czy jak to się fachowo nazywa?
z góry dziękuję za pomoc i potraktowanie mnie poważnie.

Awatar użytkownika
MaciekSz
Posty: 3699
Rejestracja: ndz maja 09, 2010
Miejscowość: Pruszków
Motocykl: BMW K1200LT
VROC: 32197

Re: sensor o2

Post autor: MaciekSz » pt lip 03, 2020

Jeżeli nie masz wersji EU lub USA Kalifornia, to prawdopodobnie nie masz sondy lambda i katalizatora.

Nie jestem specem, ale moje rozumienie problemu jest następujące:
Zmiana charakterystyki po wymianie wydechu związana więc jest ze zmianą ciśnień w układzie wylotowym - dodając tłumik przelotowy zmniejszyłeś przeciwciśnienie. A ono przeciwciśnienie jest brane pod uwagę przez producenta do obliczania składu mieszanki. Komputer za to nie zmienił składu mieszanki i uwzględnia dalej układ seryjny. Rozwiązaniem jest doinwestowanie w Power Commander (https://www.dynojet.com/parts/kawasaki/ ... nomad/2009 ), który umozliwi modyfikację składu mieszanki.
MaciekSz
Jest: K1200LT
Był VN 1700 Nomad B&W, Vulcan S, VN 2000 Rogue, VN1600 Nomad, VN900 Custom Ebony LE,
Er6N, R1150RT
VROC #32197
Obrazek

incognida
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 01, 2020
Motocykl: vn 1700 nomad

Re: sensor o2

Post autor: incognida » pt lip 03, 2020

problem w tym że już zakupiłem podobne urządzenie
https://rapidbike.us tylko że to zamiast do ecu podłącza się do wtyczki która wychodzi z ecu a prowadzi do sądy jak wspomniałem w poście najprawdopodobniej nie mam sondy ale kable o kolorach podanych w diagramie wychodzą z ecu tylko nie mogę namierzyć dokąd prowadzą zgad7je że na ich końcu będzie zaslepiona wtyczka do podłączenia sondy stąd pytanie w którym miejscu ta wtyczka powinna się znajdować?

Awatar użytkownika
MaciekSz
Posty: 3699
Rejestracja: ndz maja 09, 2010
Miejscowość: Pruszków
Motocykl: BMW K1200LT
VROC: 32197

Re: sensor o2

Post autor: MaciekSz » pt lip 03, 2020

No jak nie masz sondy lambda to trudno będzie podłączyć. No i nie widzę, żeby był model dla VN1700.
MaciekSz
Jest: K1200LT
Był VN 1700 Nomad B&W, Vulcan S, VN 2000 Rogue, VN1600 Nomad, VN900 Custom Ebony LE,
Er6N, R1150RT
VROC #32197
Obrazek

incognida
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 01, 2020
Motocykl: vn 1700 nomad

Re: sensor o2

Post autor: incognida » pt lip 03, 2020


Awatar użytkownika
Skrobel
Posty: 2579
Rejestracja: czw maja 30, 2013
Miejscowość: Piaseczno
Motocykl: Nomad 1700, VN900 LT, był VN800-B3, VN1500-L4
VROC: 35582

Re: sensor o2

Post autor: Skrobel » pn lip 06, 2020

Rzeczywiście wygląda na to, że ten procesor podłącza się do ECU zamiast sondy lambda. On wtedy "oszukuje" ECU wymuszając na nim zmianę składu mieszanki. Niestety jeśli fabrycznie w motocyklu nie masz sondy, to obawiam się, że nawet jeśli wiązka jest uniwersalna i znalazłbyś odpowiednie przewody (a chyba tak nie jest), to i tak ECU nie będzie brać pod uwagę wskazań Twojego urządzenia. Napisz czy Twój Nomad to wersja EU czy USA. Ja mam USA z Kalifornii i to chyba jedyny stan, który wymusza montaż sond lambda w motocyklach. I u mnie Power Commander ma odejście również na kable od sondy.
LwG
Łukasz czyli Skrobel

incognida
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 01, 2020
Motocykl: vn 1700 nomad

Re: sensor o2

Post autor: incognida » pn lip 06, 2020

motor na bank przyjechał z usa i naj wyraźniej nie z Kalifornii już sobie odpuściłem to urządzenie za dużo czasu i nerwów mnie kosztowało tylko nie mogę pojąć skoro motocykl dobiera mieszankę na podstawie sondy to jak to robi jak w moim przypadku jej nie ma 🤷‍♂️

Awatar użytkownika
Skrobel
Posty: 2579
Rejestracja: czw maja 30, 2013
Miejscowość: Piaseczno
Motocykl: Nomad 1700, VN900 LT, był VN800-B3, VN1500-L4
VROC: 35582

Re: sensor o2

Post autor: Skrobel » pn lip 06, 2020

To nie do końca tak. Mieszanka jest dobierana w oparciu o kilka różnych parametrów, temperaturę silnika, obroty, ciśnienie, temperaturę powietrza... a sonda lambda ma zadanie "skrzywić" ustawione przez ECU parametry jeśli wartość spalin jest zbyt duża. Czyli sonda jest w celu EKO, a reszta jest w celu optymalnej wydajności.
Bez sondy po prostu spaliny są "teoretycznie" mniej zdrowe.
LwG
Łukasz czyli Skrobel

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 3 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 3 gości

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą