Wymiana łożysk wahacza Mean streak

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1158
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Wymiana łożysk wahacza Mean streak

Post autor: artix » czw gru 22, 2022

Ciąg dalszy gruntownego przeglądu przed sprzedażą. Jakiś czas temu zauważyłem pęknięcie na fartuchu wału kardana, oryginał czekał w szufladzie, także musiałem się za to zabrać i przy okazji sprawdzić stan zawieszenia.Wyczułem luz na wahaczu, także wiadomo co trzeba z tym zrobić. Moto do góry, wywalamy tylne koło, amortyzatory, zacisk hamulcowy, rurę tłumika tylnego cylindra, odkręcamy cały dyfer, jeszcze tylna oś i można zsunąć wahacz z wału kardana.
Obrazek
Żeby ściągnąć sam wał, trzeba wcisnąć np. cienkim wiertłem kołek zabezpieczający, po jego lekkim wciśnięciu, można go zdemontować.
Obrazek
Fartuch przekładni założę przed samym montażem wszystkich gratów.
Obrazek
Do wyciągnięcia łożysk igiełkowych z ramy, polecam zaopatrzyć się w ściągacz do łożysk wewnętrznych, na Alledrogo kosztują niecałe 5 dych. Szczęki trzeba zeszlifować z zewnątrz, żeby ściągacz wszedł głębiej i chwycił łożysko, które jest osadzone 6mm od krawędzi.
Obrazek
Dwa łożyska BM2824, wymiary 28x34x24, cena 125 zet/szt
Obrazek
Idąc za ciosem weryfikacja stanu uszczelniaczy dyfra, duże główne suche, na wałku atakującym wilgotno, uszczelniacze dostanę jutro, to też trzeba opanować. Z zewnątrz nie widać wycieku, dopiero po ściągnięciu przekładni wiadomo co trzeba zrobić, ma być sucho i bez kaszany :D

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1158
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Re: Wymiana łożysk wahacza Mean streak

Post autor: artix » pt gru 23, 2022

Dotarły uszczelniacze, jest co dłubać. Nakrętka jest "zapunktowana" trzeba ją odbezpieczyć przed odkręcaniem. Fabryka przewiduje dedykowany przyrząd do zblokowania wałka, ale nie wywalę grubej kasy na coś, co użyję tylko raz w życiu. Wąska "żabka", chwyt wałka zaraz za zębatką i klucz udarowy, zwykłym nie ma szans na odkręcenie nakrętki.
Obrazek

Numery uszczelniaczy jak na fotce.
Obrazek

Główny winowajca wycieku, z zamiennikiem będzie pewnie problem, ale oryginał dostępny.
Obrazek

Szybka, nieskomplikowana robota, a i sumienie spokojne. Zęby dyfra w zaj.bistym stanie, łożyska też, także potwierdza się to, że japońce potrafią budować motocykle :)

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1158
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Re: Wymiana łożysk wahacza Mean streak

Post autor: artix » pt sty 06, 2023

Doczekałem się, można składać moto.
Obrazek

Oczywiście młotkiem można sobie przywalić we wszystko oprócz łożyska igiełkowego, także przestrzegam przed chodzeniem na skróty. Gwintowany pręt 12mm, stare łożysko jako docisk i w ten sposób osadzamy nowe. Łożysko wciskamy o 6mm głębiej od krawędzi ramy, robimy miejsce na uszczelniacz.
Obrazek
Fartuch na miejscu, graty poskręcane, kontrola poziomu oleju w dyfrze i po zabawie, nowy właściciel będzie miał sprawne moto bez ukrytych niespodzianek.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą