Piszczenie

SaViol
Posty: 12
Rejestracja: sob mar 16, 2024
Motocykl: Kawasaki Vn 800

Piszczenie

Post autor: SaViol » pt kwie 12, 2024

Cześć,
Mam problem z mim vn classic z 2003r. Zarówno na luzie jak i na biegach słychać pisk z silnika. Dźwięk przypomina trochę turbo w dieselu, nasila się przy dodawaniu gazu (również na luzie). Wydechy mam z symbolicznymi nawiertami więc dosyć ciche przez co podczas jazdy ten wspomniany pisk zagłusza dźwięk wydechów. Byłem u lokalnego majstra ale stwierdził że te typy tak mają, nie przejmować się, jeździć ... faktem jest, że znam ten dźwięk z innych motocykli (nie tylko vulkanów), nawet przesłuchując YT, na wielu filmikach z jazdy na vn 800 słyszałem ten dźwięk (nie jestem w stanie określić czy u mnie jest głośniej i dlatego mi przeszkadza czy po prostu jestem wyczulony) W każdym razie wiedziałem o tym pisku od początku przygody ale wiem, że są jednostki które tego dźwięku nie mają a powoli zaczyna mi to zabierać przyjemność z jazdy. Czy ktoś z Was przerabiał podobny temat i może mi dać jakieś wskazówki ? Boję się, że problem może być błahy i powszechnie znany i to kwestia wymiany jednego elementu a jak wstawie to do jakiegoś mechanika to szybko wyryje problem, naprawi po kosztach a mi wciśnie, że wymienione pół silnika. :(

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Piszczenie

Post autor: Tex66 » pn kwie 15, 2024

Zastanów się, jaki „pisk” jest czymś naturalnym w silniku który to pisk w dodatku nasila się podczas dodawania gazu, na temat tego co sugeruje Ci „lokalny majster” będzie na końcu w P.S.
Tu natomiast nikt w niczym Ci już nie pomoże co wymagałoby trochę chęci, trochę wiedzy oraz odrobinę wysiłku żeby coś merytorycznego napisać (3 dni i 20 otwarć, żeby tylko coś nowego przeczytać i tyle).

A nie lepiej samemu wziąć Instrukcję Serwisową VN 800 i jak każda Instrukcja Serwisowa, również VN 800 zawiera Appendix (Załącznik).
Tam znajdziesz wyszczególnienie Abnormal Engine Noise (Nienormalny Dźwięk Silnika) a w nim cztery podgrupy niepożądanych dźwięków ze względu na odgłos:
- Knocking - Pukanie/Stukanie;
- Piston slap - Uderzenie tłoka;
- Valve noise - dźwięk zaworów;
- Other noise -Inne dźwięki/hałas.
To co już mniej będzie Cię interesowało, to kolejna grupa niepożądanych dźwięków - Abnormal Drive Train Noise (Nienormalny Hałas Układu Napędowego) z trzema grupami niepożądanych odgłosów (Clutch noise, Transmission noise, Drive chain noise).
Ostatnia to, Abnormal Frame Noise (Nieprawidłowy Hałas Ramy/ dotyczy również zawieszenia i hamulców), tą grupę niepożądanych dźwięków zdecydowanie możesz sobie odpuścić.

W Abnormal Engine Noise / Other noise masz 15 pozycji (VN 2000 ma 20 pozycji, VN 1700 ma 22 pozycje), napisałeś że to pisk (tu jest istota), więc z tych 15 skreśliłbym 12 i dodatkowo uwzględniłbym jeszcze jedną przyczynę pisku, w sumie cztery możliwe przyczyny.
- Tu jest odpowiedź:
1. „Pisk słychać na luzie i na biegach”;
2. „Nasila się przy dodawaniu gazu”.
Dla ułatwienia podam dwie możliwe przyczyny, o dwóch kolejnych doczytasz (trochę wysiłku):
1. Zużyte/uszkodzone łożysko(a) wałka pompy wody;
2. Poluzowany wirnik alternatora;
3. ………………………….
4. ………………….………

P.S.
Zmień „lokalnego majstra”, najłatwiej stwierdzić, że „ten typ tak ma” jak się ..uja zna.
Kup stetoskop diagnostyczny warsztatowy, wydatek od 12-20zł, to pomocny przyrząd przy diagnozowaniu umiejscowienia niepożądanych dźwięków.
Że jednak można jak się chce, to dwa zdjęcia tak dla przykładu (niestety pomniejszone 25-krotnie), zdjęcie 1. – to niepożądane odgłosy VN 2000, zdjęcie 2. – niepożądane odgłosy VN 1700 Voyager.

Obrazek

Obrazek

Powodzenia
Tex66

SaViol
Posty: 12
Rejestracja: sob mar 16, 2024
Motocykl: Kawasaki Vn 800

Re: Piszczenie

Post autor: SaViol » wt kwie 16, 2024

Bardzo dziękuję za dpowiedź. Wskazanie tego kierunku i przypuszczeń jest dla mnie bardzo cenne :) Jestem trochę lewy w naprawach ale przewertuję dostępne instrukcję i spróbuję ustalić jakie ustrojstwo mnie tak męczy tym dźwiękiem.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Piszczenie

Post autor: Tex66 » wt kwie 16, 2024

Zobacz, w jeden dzień 30 otwarć postu po moim komentarzu, a Ty miałeś tylko 20 i to przez trzy dni.
Powodzenia
Tex66

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą