Uszczelniacz pompy chłodzenia

MW-750
Posty: 56
Rejestracja: pt gru 16, 2022
Motocykl: VN 800 Drifter

Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: MW-750 » czw gru 21, 2023

Po Sylwestrze będę wymieniał sprzęgło i zakupiłem już wszystkie potrzebne do tego części. Nurtuje mnie jednak pytanie czy dokupić jeszcze i wymienić przy okazji uszczelnienie wałka pompy płynu chłodniczego. Jak często należy je wymieniać lub jakie przebiegi wytrzymuje owe uszczelnienie?

Awatar użytkownika
wladl
Posty: 221
Rejestracja: czw lip 25, 2019
Miejscowość: Legnica
Motocykl: vn 800

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: wladl » czw gru 21, 2023

W mojej maszynie uszczelnienie pociekło po przebiegu ponad 27 tysięcy mil. Nie znam reguły ile powinno wytrzymać, i jaki Ty masz przebieg. Wymieniałem komplet, uszczelniacz w zamienniku i koło wodne z ceramiczną bieżnią w oryginale. Może warto w ramach profilaktyki zmienić jak i tak będziesz miał wszystko na wierzchu okryte. Problem zaczyna się gdy dostanie łożysko pod uszczelniaczem. Pisałem o tym tu:
viewtopic.php?f=49&t=15589
...mam na motocyklu gniazdo do zapalniczki, czy ktoś zatem wie gdzie można kupić motocyklową popielniczkę ?..

MW-750
Posty: 56
Rejestracja: pt gru 16, 2022
Motocykl: VN 800 Drifter

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: MW-750 » pn sty 08, 2024

Dzięki za informacje. Nie wiem kiedy go u mnie wymieniano lub czy w ogóle był wymieniany, a że może mieć nawet i 25 lat to jednak postanowiłem go wymienić. Masz jakieś porady odnośnie wymiany uszczelniacza czy odbywa się to bezproblemowo? Tam wchodzą 3 uszczelniacze czy jest tyko jeden? Pytam, bo na Allegro do VN800 dostępne są pojedyncze uszczelniacze a na Ebayu zestawy 3 elementowe i nie wiem który zamówić.
https://allegro.pl/oferta/wms-903-napra ... 2856004428
https://www.ebay.pl/itm/315013062659?ha ... R-D8m4-dYw

Awatar użytkownika
wladl
Posty: 221
Rejestracja: czw lip 25, 2019
Miejscowość: Legnica
Motocykl: vn 800

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: wladl » wt sty 09, 2024

Kompletne uszczelnienie, to co podałeś w linku do ebaya. Składa się z uszczelnienia wciskanego w blok oraz białego pierścienia ślizgowego z uszczelniaczem do koła wody. Nie wiem po co tam w zestawie jest simmering, pewnie na wałek pompy, ale do niego się nie dostaniesz bez rozbierania silnika. Sama wymiana jest prosta.
...mam na motocyklu gniazdo do zapalniczki, czy ktoś zatem wie gdzie można kupić motocyklową popielniczkę ?..

MW-750
Posty: 56
Rejestracja: pt gru 16, 2022
Motocykl: VN 800 Drifter

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: MW-750 » sob lut 03, 2024

Części wszystkie przyszły więc dziś ruszyłem z robotą. Zdjęty podest prawy, zdjęty wydech, zdjęty filtr powietrza, spuszczony olej, spuszczony płyn chłodniczy, otwarte kolanko ramy, odkręcone śruby i zdjęta pokrywa. Stara uszczelka pokrywy usunięta, oczyszczone powierzchnie po uszczelce, wymienione na nowe uszczelniacze kolanka wody, wymienione tarcze i sprężyny sprzęgła i dalej nastąpił przestój.
1. Po odkręceniu nakrętki wiatraczka płynu chłodzącego nie mogę go zdjęć - jak zdjąć wiatraczek pompy płynu chłodzącego bez jego uszkodzenia?
2. Czy przy okazji nie warto wymienić uszczelniacza wałka wysprzęgnika w pokrywie? Jeżeli tak, to jak go wymienić nie uszkadzając łożysk igiełkowych ani pokrywy?
3. Koło zębate sprzęgła rozrusznika (59051) ma luz poosiowy kilka milimetrów - czy jest to normalne czy trzeba ten luz ograniczyć lub zlikwidować, ewentualnie jaki luz jest prawidłowy?

Awatar użytkownika
wladl
Posty: 221
Rejestracja: czw lip 25, 2019
Miejscowość: Legnica
Motocykl: vn 800

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: wladl » wt lut 06, 2024

Tu masz filmik z VN750, ale wszystko tak samo.
https://www.youtube.com/watch?v=6CzEVhQE43E&t=82s
...mam na motocyklu gniazdo do zapalniczki, czy ktoś zatem wie gdzie można kupić motocyklową popielniczkę ?..

MW-750
Posty: 56
Rejestracja: pt gru 16, 2022
Motocykl: VN 800 Drifter

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: MW-750 » śr lut 07, 2024

Ten filmik widziałem już wcześniej i miałem nadzieję, że pójdzie tak samo łatwo - ale niestety nie. Prawdopodobnie oring pod śmigiełkiem zwulkanizował oś do śmigiełka. Trochę grzania oraz porządne szczypce którymi obracałem śmigło w lewo dopiero pomogły zruszyć śmigiełko. Sam uszczelniacz metodą z filmów wyszedł bez problemu. Całość wyczyszczona, założony nowy zestaw naprawczy z wyjątkiem tego dodatkowego uszczelniacza który faktycznie okazał się nieprzydatny, przykręcone śmigiełko, przepchany kanalik odprowadzający płyn na zewnątrz, nowe uszczelki założone na kolanko górne, i tylko oczekiwanie na uszczelniacz wysprzęglika który idzie pocztą nie pozwala mi jeszcze zamknąć pokrywy.

MW-750
Posty: 56
Rejestracja: pt gru 16, 2022
Motocykl: VN 800 Drifter

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: MW-750 » czw lut 22, 2024

Przyszedł uszczelniacz wysprzęgnika - stary wybity od wewnątrz dekla wyszedł bez problemu. Wszystko złożone, płyny uzupełnione i jazda w koło domu na próbę bez żadnych problemów.
Sama wymiana sprzęgła to pikuś i 5 minut roboty (nie licząc czasu moczenia tarcz). Najwięcej czasu zajmuje rozebranie wszystkiego: podest, wydechy, filtr powietrza, kolanko ramy, spuszczenie płynu chłodniczego i oleju, odkręcenie dekla, ściągnięcie śmigiełka pompy wody, wymiana uszczelniacza pompy wody a później złożenie wszystkiego w odwrotnej kolejności w całość i uzupełnienie płynów.
Dzięki "wladl" za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
wladl
Posty: 221
Rejestracja: czw lip 25, 2019
Miejscowość: Legnica
Motocykl: vn 800

Re: Uszczelniacz pompy chłodzenia

Post autor: wladl » pt lut 23, 2024

Super że wszystko się udało, a Twoje i moje doświadczenia zostają w przestrzeni forumowej. I może dla kogoś się przydadzą :)
...mam na motocyklu gniazdo do zapalniczki, czy ktoś zatem wie gdzie można kupić motocyklową popielniczkę ?..

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą