Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

wanbringer
Posty: 9
Rejestracja: sob lut 15, 2020
Motocykl: VN800 Classic

Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: wanbringer » czw mar 24, 2022

Witam,

nowy sezon, nowe problemy z moto...

Problem polega na tym, że po wrzuceniu 1. biegu i puszczaniu sprzęgła, moto po prostu gaśnie, niezależnie od tego ile odkręcę manetkę gazu...

Czasami gaśnie od razu po wrzuceniu biegu, jakby czujnik położenia stopki wykrywał, że stopka nie jest złożona (mimo, że jest),
czasami zachowuje się tak, jak opisałem wyżej, i nawet nie reaguje czy stopka jest podniesiona czy nie (tzn. mogę wrzucać bieg nawet z opuszczoną stopką, a on gaśnie dopiero po puszczaniu sprzęgła.)

Dziś próbowałem ruszyć, najpierw z opuszczoną stopką, potem ze złożoną, reakcja moto taka sama. Bieg wskakuje w obu przypadkach, puszczam lekko sprzęgło, daję gaz, a moto zgasł... Niezależnie czy silnik rozgrzany czy nie... Czasem jest tak, że nawet jak już jakimś cudem uda się ruszyć, to jak pojeżdżę i go zgaszę, to potem mogę już nie ruszyć...

Czy może być to wina tego czujnika, i czy w ogóle jest możliwość wymiany tego ustrojstwa? A może po prostu najprościej będzie go odłączyć?

Proszę o pomoc, piękna pogoda się robi, a moto się buntuje...

Dodam jeszcze tylko, że to zachowanie epizodyczne. Czasem wsiadam, opalam i jadę, a czasem odwala mi takie właśnie akcje.

Awatar użytkownika
Skrobel
Posty: 2579
Rejestracja: czw maja 30, 2013
Miejscowość: Piaseczno
Motocykl: Nomad 1700, VN900 LT, był VN800-B3, VN1500-L4
VROC: 35582

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: Skrobel » czw mar 24, 2022

Z tego co piszesz, to najbardziej prawdopodobny wydaje się problem z "czujnikiem" stopki. Piszę w cudzysłowie, bo tak naprawdę to jest miniaturowy wyłącznik z obrotową dźwigienką, która obraca się wraz z otwarciem stopki. Na początek obejrzyj dokładnie jego mocowanie - kiedyś właśnie w 800 przez nieumiejętne podłożenie podnośnika pod ramę udało mi się przygiąć tą dźwigienkę, przez co cały czas była w pozycji zamkniętej stopki (i u mnie to zadziałało w ten sposób, że zawsze mogłem ruszyć nawet z rozłożoną).
Zwłaszcza jeśli u Ciebie zdarza się to nieregularnie, to wyobrażam sobie, że co któreś złożenie stopki dźwigienka trafia we właściwe położenie i wtedy moto jeździ normalnie.
Niestety nie pamiętam czy w 800 ten układ działa w ten sposób, że gaśnie dopiero w momencie puszczenia sprzęgła czy zawsze kiedy jest zapięty bieg (tak bezwarunkowo działa w vulcanach 900 i 1700).
LwG
Łukasz czyli Skrobel

wanbringer
Posty: 9
Rejestracja: sob lut 15, 2020
Motocykl: VN800 Classic

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: wanbringer » czw mar 24, 2022

Z tego co się orientuję, to ten układ działa tak, że od razu po zapięciu biegu z opuszczoną stopką powinno wyłączyć silnik.

U mnie właśnie czasem jest tak, a czasem dopiero po puszczeniu sprzęgła. Ale faktycznie może to być coś z tym mechanizmem, bo czasem załapie, a czasem nie.

Tak jak kolega wskazuje, "co któreś podniesienie stopki" załapie i jest git, ale czasami po kilkunastu próbach nic nie pomaga. W takiej sytuacji biorę po prostu auto i jadę, ale jeśli stanie się to w trasie, to jest katastrofa...

Najchętniej to bym się tego pozbył, ale z autopsji wiem, że to ratuje skórę, jeśli przez przypadek wrzuci się bieg.

wanbringer
Posty: 9
Rejestracja: sob lut 15, 2020
Motocykl: VN800 Classic

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: wanbringer » czw mar 24, 2022

Sory, ale nie mogę edytować postu powyżej, dlatego piszę nowy.

Kolego @Skrobel,
dziękuję za poradę, już chyba wiem o co chodzi.
Kiedy składam stopkę, to blaszka wciska do środka tego mechanizmu taki, nazwijmy to, guziczek.
Guziczek ten, nie wiedzieć czemu, podczas podnoszenia stopki nie wychodzi w całości z tego mechanizmu. Dopiero jak go złapię palcami, i wyciągnę do końca, to moto rusza.

Spróbuję to jakoś nasmarować dobrze, może od jakiegoś syfu się to po prostu blokuje.
Potestuję i dam znać.

Dzięki!

Awatar użytkownika
wladl
Posty: 221
Rejestracja: czw lip 25, 2019
Miejscowość: Legnica
Motocykl: vn 800

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: wladl » czw mar 24, 2022

Zwróć też uwagę czy ten ruchomy bolec ruszający się w czujniku jest prosty. Jak będzie podgięty, też może się zawieszać.
Odkręć czujnik od ramy i włóż go do słoika z naftą. Zostaw na noc, po tej operacji zobacz czy chodzi swobodnie.
W kilku modelach Kawasaki były stosowane te same czujniki. Różniły się długością kabelków. W VN 800 są długie i idą prawie pod bak. Gdyby kąpiel nie pomogła, szukaj używki. I wymieniając po prostu lutuj kabelki. Ich podłączenie kolorami nie jest istotne, po prostu zwiera i rozwiera. A omijanie jest ryzykowne, możesz pojechać z rozłożoną kosą :)
...mam na motocyklu gniazdo do zapalniczki, czy ktoś zatem wie gdzie można kupić motocyklową popielniczkę ?..

Awatar użytkownika
Iron75
Posty: 1281
Rejestracja: wt wrz 07, 2010
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN2000
VROC: 0

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: Iron75 » pt mar 25, 2022

Miałem identyczny problem w 8setce.... uszkodzony okazał się czujnik przy klamce sprzęgła. Dla sprawdzenia wyjąłem go, kabelki połączyłem spinaczem i zadziałało. Niestety do tej pory nie mogłem się zebrać żeby kupić ten czujniczek i moto jeździ z tym spinaczem już rok :wall: :wall:

Cezar
Posty: 22
Rejestracja: czw kwie 29, 2021
Miejscowość: Kutno
Motocykl: VN 800 Classic

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: Cezar » pn lip 11, 2022

Iron75, jaki czujnik przy klamce sprzęgła?

Awatar użytkownika
Iron75
Posty: 1281
Rejestracja: wt wrz 07, 2010
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN2000
VROC: 0

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: Iron75 » wt lip 12, 2022

Pod klamką sprzęgła jest czujnik, zajrzyj od spodu a na pewno go zobaczysz.

https://allegro.pl/oferta/czujnik-sprze ... NdEALw_wcB

Awatar użytkownika
Michał94
Posty: 18
Rejestracja: sob sty 16, 2021
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN 800 Classic

Re: Moto gaśnie po wrzuceniu biegu

Post autor: Michał94 » pt sie 12, 2022

Podczepię się pod wątek, bo sam właśnie miałem ten problem i dzięki Waszym radom tutaj udało mi się rozwiązać. Po długich oględzinach znalazłem ten guziczek z lewej strony i rzeczywiście przy składaniu zostawał w środku. Jechałem ostatnio w deszczu więc pewnie się zasyfił - wystarczyło go trochę poruszać żeby znowu zaczął chodzić jak należy i to wszystko.

Piszę, bo chciałem wyrazić swoją wdzięczność. Dzięki Panowie! Oszczędziliście mi parę smutnych letnich wieczorów. Satysfakcja tym większa, że pierwszy raz udało mi się coś ogarnąć bez mechaniora :yeee:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą