Słabe hamulce bębnowe VN800

KoyKoy
Posty: 2
Rejestracja: sob wrz 26, 2020
Miejscowość: Elbląg
Motocykl: Kawasaki VN 800 Classic

Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: KoyKoy » sob wrz 26, 2020

Witam
Chciałbym zapytać Drodzy Forumowicze jak skuteczne są w waszych osiemsetkach tylne hamulce bębnowe, tzn. czy bez problemu blokują tylne koło, czy tylko spowalniają wasze motocykle przy wyższych prędkościach?
W moim VN800 (1998 r.) w zasadzie od prędkości 30 km/h działają jako spowalniacze.
Ostatnio wyczyściłem bęben, sprawdziłem grubość okładzin - 4mm, cięgno ustawione zgodnie z serwisówką, a potem naciągnięte do granicy słyszalności tarcia okładzin o bęben, a skuteczność hamowania zarówno w pierwszym jaki w drugim przypadku bez zmian (dalej tylko spowalniają)
Ludzie, z którymi rozmawiam twierdzą że w ich motocyklach hamulce bębnowe działają jak brzytwa (ale są to użytkownicy moto innych marek), ale są też tacy, którzy mówią, że bębny służą tylko do spowalniania.
Nie mam znajomego z osiemsetką, więc dajcie znać jak to jest w Waszych motocyklach, bo nie daje mi to spokoju?

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2262
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Przemo » sob wrz 26, 2020

Z zasady tylny hamulec w motocyklu jest wspomagający. Motocykle typu chopper/cruiser z zasady mają "spowalniacze" jedne lepsze, drugie gorsze. Są modyfikacje, ulepszenia w układ typu przewody w oplocie, zmiana zacisków na więcej tłoczków, pomp hamulcowych itp. Tylny hamulec bębnowy lepiej działa gdy ma docisk na tył motocykla. Głównym hamulcem jest ten przedni... który dupy też nie urywa. Kwestia przyzwyczajenia, czasem też ogumienia, bo jedno lepiej się klei drogi, drugie mniej i podczas "uślizgu" łatwiej jest zblokować tylne koło.
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1155
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: artix » sob wrz 26, 2020

Z tymi brzytwami na tyle jeszcze przy bębnach, to byłbym ostrożny. Każda sroka chwali swój ogon, do momentu weryfikacji przez osobę postronną i zazwyczaj okazuje się, że te brzytwy nie są brzytwami, a raczej właśnie zwalniaczami :p . Mam hamulce tarczowe, dojeżdżając do skrzyżowania hamuję najpierw tyłem, gdyby kiedykolwiek przód odmówił posłuszeństwa, to jestem bardziej niż pewien, że czerwone światło na sygnalizatorach nie przeszkodziłoby mi w radosnym przejeździe przez skrzyżowanie bez zatrzymywania się :D. Raz udało mi się zblokować przednie i tylne koła w tym samym czasie. Kupiłem moto z oponami z 2008r, gruby bieżnik, guma beton, przed skrzyżowaniem jechałem na tym dziadostwie jak po lodzie i to z niewielkiej prędkości. Rozkład sił hamowania przód/tył 80/20 jest jak najbardziej właściwy i tak działają heble w naszych motocyklach :)

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Wielebny Bolo » ndz wrz 27, 2020

Trochę teorii.
Podstawowe hamulce bębnowe są współ i przeciw bieżne.Zakładając że rozpierak jest na dole to szczęka tylna jest "dociskana" przez bęben obracający się w kierunku odchylania się szczęki. Szczęka przednia jest tylko dociskana przez rozpierak, czyli jej siła jest zdecydowanie mniejsza.
W dobie tylko hamulców bębnowych aby zwiększyć siły hamowania stosowane były hamulce z dwiema szczękami współbieżnymi, dociskanymi przez obracający się bęben. Można je było rozpoznać że miały dwie dźwignie i cięgno sterujące. I to był max co można było z systemu bębnowego wycisnąć nie zależnie czy był mechaniczny czy hydrauliczny.
Jeszcze dochodziło chłodzenie, które też podnosiło sprawność hamulców.
W twoim motorze masz system podstawowy więc nie można od niego oczekiwać BRZYTWY.
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

Robrob
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 06, 2013
Miejscowość: Łomża
Motocykl: BMW K1200 LT
VROC: 0

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Robrob » pn wrz 28, 2020

W naszych motocyklach nawet hamulce tarczowe to takie lepsze spowalniacze a co dopiero bębny.
Motocykle są jak wódka..prawdziwa jazda zaczyna się od litra..

Volta
Posty: 56
Rejestracja: wt gru 11, 2018
Miejscowość: Warszawa,Wesoła
Motocykl: Kawasaki VN 800 Classic
VROC: 0

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Volta » wt wrz 29, 2020

Mam VN800 i tyl na bębnie tylko spowalnia

Awatar użytkownika
Skrobel
Posty: 2579
Rejestracja: czw maja 30, 2013
Miejscowość: Piaseczno
Motocykl: Nomad 1700, VN900 LT, był VN800-B3, VN1500-L4
VROC: 35582

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Skrobel » wt wrz 29, 2020

Jak jeździłem 800 to mój tylny hamulec działał "zerojedynkowo". Do pewnego nacisku na cięgno ledwo się czuło jego działanie, ale po przekroczeniu pewnego punktu koło stawało w miejscu.
LwG
Łukasz czyli Skrobel

Awatar użytkownika
Badger
Posty: 6396
Rejestracja: pn kwie 05, 2010
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: Blue Lady + Osiołek
VROC: 29218

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Badger » czw paź 08, 2020

jakie hamulce, jakie hamulce.... skuteczność ich jest tak "wielka" że go praktycznie nie używam.
Za to w drifterze jest już tarcza i ten zestaw działa
pie.....lę, nie myję

Jazda motocyklem to przeżycie religijne, im szybciej tym bliżej Boga

Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Re: Słabe hamulce bębnowe VN800

Post autor: Wielebny Bolo » pt paź 09, 2020

Badger pisze:
czw paź 08, 2020
jakie hamulce, jakie hamulce.... skuteczność ich jest tak "wielka" że go praktycznie nie używam.
Za to w drifterze jest już tarcza i ten zestaw działa
no jasne, tylko tchórze hamują :wall:
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 2 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą