Vn750 zwarcie na rozruszniku

Lekeasten
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 23, 2023
Motocykl: Vn750

Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Lekeasten » sob sie 26, 2023

Witam was wszystkich. Potrzebuje pomocy. Otoz: dzisiaj wjeżdżając na podwórko, przez mój błąd( za szybko puszczone sprzęgło) zgasł mi motocykl. Próbowałem go oczywiście od razu odpalić i ... Rozrusznik dwa razy przekręcił, zgasły kontrolki oleju oraz neutralna(jakby stracił prąd) rozruch wyłączyłem, zapłon wyłączyłem, wtoczylem motocykl do garażu a ten w trakcie toczenia... Próbował przekręcić rozrusznikiem!!! Mimo wyjętego kluczyka.
Dostałem się do akumulatora- okropnie gorący, napięcie spadło do 6v, jakby się zagotował... Ciekawe jaki prąd poplynal🤔🤔.
Ale dałem mu się wystudzić , napięcie wróciło do normy, i co dziwne... Po dotknięciu kablami biegunów akumulatora ten kręci rozrusznikiem - bez kluczyka oczywiście. Po odlaczeniu przewodu z rozrusznika( gruby, przykręcony pod styk i śrubkę M6 ) oczywiście już kręcić nie chce. Zapłon normalnie się załącza. Nie wiem czy tak powinno byc- ale na tym przewodzie mam stale 12V również bez kluczyka w stacyjce.
Ktoś miał podobny przypadek? Czyżby przekaźnik się skleił ? Albo zwarcie gdzieś na instalacji poszło?
Pomóżcie panie i panowie.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Tex66 » ndz sie 27, 2023

Temat prosty, wszystkie objawy opisałeś wzorowo.
To teraz zobaczymy czy na Forum został jeszcze ktoś z zarejestrowanych członków Forum, komu będzie chciało i będzie potrafił pomóc, czy Forum odwiedzają już jedynie niezarejestrowani. Zobaczymy czy w ogóle otrzymasz merytoryczną odpowiedź która w tej sytuacji jest tylko jedna. Jest tylko jedna przyczyna takiego stanu rzeczy.
W razie czego, odpowiedź graficzną w oryginalnym rozmiarze wraz z merytorycznym uzasadnieniem dostaniesz ode mnie na PW, ale zaczekajmy, trzeba dać możliwość i szansę wypowiedzenia się innym i niekoniecznie posiadaczom VN 750.

Obrazek
Tex66

Lekeasten
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 23, 2023
Motocykl: Vn750

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Lekeasten » ndz sie 27, 2023

Tex, wiem że chcesz dać wykazać się innym, rozumiem że jesteś w stanie pomóc. To proszę o pomoc bo dziś Moto jedzie do mechanika na wymianę statora, mimo że niedziela, jeśli to możliwe chciałbym na kołach dojechać:) cóż się tam stało? Proszę o odpowiedź

Robrob
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 06, 2013
Miejscowość: Łomża
Motocykl: BMW K1200 LT
VROC: 0

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Robrob » ndz sie 27, 2023

w/g mnie zwarcia dostał przekaźnik rozrusznika
Motocykle są jak wódka..prawdziwa jazda zaczyna się od litra..

Lekeasten
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 23, 2023
Motocykl: Vn750

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Lekeasten » ndz sie 27, 2023

Czyli jak dobrze rozumiem, przekaźnik rozrusznika ma stały plus z akumulatora, z niego bezpośrednio idzie napięcie na rozrusznik( zauważyłem brak plusa sterującego rozrusznikiem przy rozruszniku- czyli pewnie plus sterujący jest doprowadzony do owego przekaźnika-do jego cewki) przejdę się do Moto, sprawdzę przekaźnik( pewnie jest w okolicach akumulatora) jeśli jest zwarty to chyba jest to przyczyna. Ale z drugiej strony. Czy awaryjnie - odłączając przekaźnik/rozrusznik dałbym radę odpalić Moto aby przejechać 5km do mechanika?:)

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Tex66 » ndz sie 27, 2023

Na kołach mało prawdopodobne żebyś dzisiaj pojechał do mechanika.
Odpowiedź masz na PW - tak na szybko bez grafiki.
Tex66

Lekeasten
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 23, 2023
Motocykl: Vn750

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Lekeasten » ndz sie 27, 2023

To teraz panowie uważajcie...🤔

Dziękuję wam za pomoc na wstępie.
Podszedłem na szybko do motocykla, rozpocząłem od miernika. Przekaznik rozrusznika - brak przejścia !!
Odpialem przewód od rozrusznika, podłączam akumulator - brak napięcia na przewodzie przy rozruszniku- wcześniej pojawiało się 12v.
To dla pewności dotykam przewodem do styku- nic się nie dzieje.
Podłączyłem całość tak jak ma być, złożyłem motocykl i... Normalnie odpalił. Rozrusznik się nie zablokował, nic się nie stało. Podejrzewam że wczoraj spiekla się cewka przekaźnika, a jak motocykl odstal swoje to mu oddało. Temp wczoraj była bardzo dużą, motocykl też kilka km zrobił.
Dla pewności - moim zdaniem przekaźnik wymienię. Jeśli raz się spiekla cewka to może to ponownie nastąpić.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1095
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Vn750 zwarcie na rozruszniku

Post autor: Tex66 » ndz sie 27, 2023

Najważniejsze, że wszystko samo wróciło do stanu właściwego, co nie zawsze często się zdarza w przypadku przekaźnika rozrusznika, dla pewności proponowałbym wymienić go na nowy, to nie są duże pieniądze.
Zazwyczaj to co piszę w komentarzach, podpieram czymś merytorycznym, tak jest i tym razem.
Schematy trochę ulepszone z IS VN 750.
Niestety są podpisane ale nie powinno to zbytnio wpłynąć na ich przejrzystość.
Robrob był blisko, pisząc że „w/g mnie zwarcia dostał przekaźnik rozrusznika” ale można to też rozumieć, że przekaźnik rozrusznika zawiesił się w pozycji pracy – taka gra słów.
Reszta Kolegów? – „wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni” albo szeregowym posiadaczom motocykla już nie pomagamy.

Obrazek
Tex66

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą