Wentylator chłodnicy i przekażnik w VN 700

Awatar użytkownika
Milan
Posty: 41
Rejestracja: wt sty 07, 2014
Miejscowość: chełm
Motocykl: VN 700
VROC: 36307

Wentylator chłodnicy i przekażnik w VN 700

Post autor: Milan » ndz sty 19, 2014

Witam!
Mam problem z wentylatorem chłodnicy ( nie załącza się) ,masa na chłodnicy jest, wentylator na krótko działa, przewód od czujnika dotykałem do masy i nic, na czujniku przy termostacie mruga prubówka, jest jakies napięcie, po styknięciu z masą nic! nawet zwarcia. Czy przy wentylatorze na wtyczce powinno być napięcie? czy może załącza je jakis przekażnik?
Do czego służy ten przekażnik zaskrzynką bezpieczników i ile powinien mieć wyjśc? Mój ma dwa a wtyka trzy i nie widać żeby wsówka była ulamana. Jak to powinno działać może ktoś sie doczytał w serwisówce?
pozdrawiam
Milan
"KTO JEST BEZ WINY NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIENIEM"
JEZUS

Awatar użytkownika
Stevie69
Posty: 116
Rejestracja: śr sie 14, 2013
Miejscowość: Bochnia
Motocykl: VN 750 86'
VROC: 36259

Post autor: Stevie69 » ndz sty 19, 2014

Termostat nie ma zbyt wiele wspólnego z wentylatorem.
Jako winowajcę typowałbym czujnik temperatury wkręcany w chłodnicę do którego podpięty powinien być wentylator ( lewy dolny róg patrząc z perspektywy kierowcy).
Gotuje Ci wodę ?
Benzyna we krwi - Olej w głowie
VROC 36259

Konrad
Posty: 4986
Rejestracja: czw mar 17, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN1700 NOMAD
VROC: 34019

Post autor: Konrad » pn sty 20, 2014

Czujnik przy termostacie nie jest odpowiedzialny za załączanie wentylatora, ten czujnik pokazuje Ci temperaturę na wskaźniku. Wentylator załącza czujnik wkręcony na dole w chłodnicy prawdopodobnie on jest uszkodzony.
Pozdrawiam Konrad

VROC #34019

Awatar użytkownika
Milan
Posty: 41
Rejestracja: wt sty 07, 2014
Miejscowość: chełm
Motocykl: VN 700
VROC: 36307

Post autor: Milan » pn sty 20, 2014

wszystko się zgadza tylko po zdjęciu przewodu z tego czujnika i zwarciu go z masą wentylator powinien się załączyć a tak się nie dzieje. Z tego co się dopatrzyłem na schemacie to ten czujnik załącza jakiś przekaznik który daje napięcie na niebieski przewód przy wentylatorze i ten powinien działac. niewiem gdzie jest ten przekażnik? Mozliwe że jest w skrzynce z bezpiecznikami?
zaraz tam zajrzę.
pozdrawiam Milan
"KTO JEST BEZ WINY NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIENIEM"
JEZUS

Konrad
Posty: 4986
Rejestracja: czw mar 17, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN1700 NOMAD
VROC: 34019

Post autor: Konrad » pn sty 20, 2014

Siedemsetki nie miąłem, miałem ltd 454 gdzie instalacja jest bardzo podobna i tam nie było żadnego przekaźnika a wentylator włączał się po zetknięciu tego przewody z czujnika w chłodnicy z masą. Musi się chyba wypowiedzieć ktoś kto posiada takowy sprzęt.
Pozdrawiam Konrad

VROC #34019

Rav
Posty: 1908
Rejestracja: pt cze 22, 2012
Miejscowość: Kielce
Motocykl: VN 800 Classic=> R1100RT
VROC: 0

Post autor: Rav » pn sty 20, 2014

Czujnik przy termostacie, tak jak napisał Konrad, odpowiada tylko za wskazania temperatury na zegarach, czujnik włączający wentylator znajduje się, tak jak napisał Stevie 69, znajduje się w lewym dolnym rogu chłodnicy. Czujnik w chłodnicy, gdy jest sprawny, daje masę, więc gdy dotkniesz ten przewód do ramy powinien włączyć się wiatrak, jeśli nie, to przyczyna może leżeć w samym wentylatorze. A ten przekaźnik za skrzynką bezpieczników to u mnie jest przekaźnikiem kierunkowskazów.

Awatar użytkownika
Milan
Posty: 41
Rejestracja: wt sty 07, 2014
Miejscowość: chełm
Motocykl: VN 700
VROC: 36307

Post autor: Milan » pn sty 20, 2014

Panowie więc was uświadamiam a mianowicie po zdemontowaniu skrzynki bezpieczników odkryłem wypaloną dziurę od tyłu pod gumową opaską i rozebrałem skrzynkę, W środku znajdują się trzy malutkie przekażniki i jeden z nich jest od załączania wentylatora. Myślę że ta informacja przyda się i wam.
Nawet firmy które handlują używanymi częściami nie wiedzą o tym (może nie wszystkie) i niech tak zostanie bo podniosą ceny za niby tylko plastik na bezpieczniki
pozdrawiam
Milan
"KTO JEST BEZ WINY NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIENIEM"
JEZUS

Konrad
Posty: 4986
Rejestracja: czw mar 17, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN1700 NOMAD
VROC: 34019

Post autor: Konrad » pn sty 20, 2014

Jak widać człowiek uczy się całe życie :ok: :ok: :ok:
Pozdrawiam Konrad

VROC #34019

Awatar użytkownika
Milan
Posty: 41
Rejestracja: wt sty 07, 2014
Miejscowość: chełm
Motocykl: VN 700
VROC: 36307

Post autor: Milan » czw sty 23, 2014

wentylator działa!!! po wymianie skrzynki na bezpieczniki, jak pisałem śa tam trzy przekazniki, jeden do wentylatora, drugi do rozrusznika a trzeci do kierunkowskazów tylko w modelu (Us and Canadian) serw.15-50 schemat
powinno to się wam przydać
pozdrawiam
Milan
"KTO JEST BEZ WINY NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIENIEM"
JEZUS

Awatar użytkownika
Stevie69
Posty: 116
Rejestracja: śr sie 14, 2013
Miejscowość: Bochnia
Motocykl: VN 750 86'
VROC: 36259

Post autor: Stevie69 » czw sty 23, 2014

Dzięki Milan, dobrze być bogatszym o taką wiedzę :thumbup:
Benzyna we krwi - Olej w głowie
VROC 36259

Awatar użytkownika
Milan
Posty: 41
Rejestracja: wt sty 07, 2014
Miejscowość: chełm
Motocykl: VN 700
VROC: 36307

Post autor: Milan » czw sty 23, 2014

poprawka ten trzeci nie jest od kierunków tylko od świateł przednich ,
sory za pomyłkę
pozdro
Milan
"KTO JEST BEZ WINY NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIENIEM"
JEZUS

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 6 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 6 gości

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą