Warzenie własnego piwa

Luźne temaciki. Bez cenzury ;)
Skino
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 28, 2018
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: Yamaha
VROC: 0

Warzenie własnego piwa

Post autor: Skino » pn wrz 10, 2018

Hej wszystkim na forum. Czy ktoś z was ważył może sam piwo w domu? Zastanawiam się czy by nie spróbować :D

Awatar użytkownika
Kristofer
Posty: 374
Rejestracja: sob lut 25, 2012
Miejscowość: Myszków
Motocykl: Honda Goldwing
VROC: 0

Post autor: Kristofer » pn wrz 10, 2018

Duuuużo zabawy i duuuużo cierpliwość potrzeba i czasu bo brzeczka nie poczeka ,jeden dzień za wcześnie i masz szampana dwa dni za późno i skisnie :D chcesz się napić dobrego piwa szukaj małych browarów które ważą jeszcze w miarę tradycyjne ,z czarnej porzeczki wychodzi dobre piwko ale jest trodne do zrobienia :ok:

Skino
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 28, 2018
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: Yamaha
VROC: 0

Post autor: Skino » sob wrz 15, 2018

Spoko ale chyba jednak spróbuję, znalazłem taką stronę https://www.bimberhobby.pl/69-zestaw-do-warzenia-piwa gdzie można kupić dużo spoko sprzętu. Więc trochę się pobawię :D

Awatar użytkownika
Dagome
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 23, 2015
Miejscowość: podlaskie
Motocykl: VN 2000
VROC: 0

Post autor: Dagome » sob wrz 15, 2018

Warzył. Warzy. Czy warto zależy od Twojego charakteru, a także miejsca w domu/mieszkaniu. Mając trochę wiedzy i miejsca w domu, bez większych problemów zrobić piwo w jakimkolwiek stylu, dorównujące, a nawet przewyższające najlepsze rzemieślnicze przykłady komercyjne.

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Post autor: Wielebny Bolo » sob wrz 15, 2018

Cholerka, a kiedyś każde dziewczę przed zamążpójściem posiadało sztukę ważenia piwa jak i pieczenia chleba :) :) :)
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

Awatar użytkownika
Kristofer
Posty: 374
Rejestracja: sob lut 25, 2012
Miejscowość: Myszków
Motocykl: Honda Goldwing
VROC: 0

Post autor: Kristofer » pn wrz 17, 2018

Z tego nigdy nie zrobisz dobrego piwa ..
Będzie lepsze niż korporacyjny syf ale nie piwo :D

Awatar użytkownika
Kristofer
Posty: 374
Rejestracja: sob lut 25, 2012
Miejscowość: Myszków
Motocykl: Honda Goldwing
VROC: 0

Post autor: Kristofer » pn wrz 17, 2018

Podstawowy błąd w tym zestawie to za nisko osadzony kranik ...zawsze będziesz mieć mętny produkt jak będziesz zlewać w butelki ..

dfg1
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 04, 2019
Motocykl: wkrótce

Re: Warzenie własnego piwa

Post autor: dfg1 » śr paź 09, 2019

Uwarzyłem kilka piw. Fajne hobby jak komuś sprawia przyjemność tworzenie swojego, natomiast jako źródło taniego piwa nadaje się wyłącznie jeśli ktoś uznaje swój czas za bezwartościowy, bo każda warka to moim zdaniem cały dzień roboty.

Co do podlinkowanego zestawu to brakuje w nim podstawowego sprzętu jakim jest gar do warzenia, który musi mieć ze 30-40l minimum żeby się opłacało bawić. To najdroższy element zestawu. Do gara trzeba mieć odpowiednią kuchenkę. Ja robię ostatnio na płycie indukcyjnej i nie jest to najlepszy sprzęt - mało mocy, ugina się trochę pod garem i po kilku godzinach gotowania zostały na niej trwałe ślady. Kobieta była wściekła. Fermentory polecam mieć 2 - jeden z kranikiem, drugi bez. Osadzenie kranika na dole jest jak najbardziej prawidłowe. Do zestawu należy dokupić filtr bądź też zaimprowizować go - ja zrobiłem z wężyka sanitarnego do wody ze stalowym oplotem - gumowy wężyk wyrwałem zostawiając sam oplot. Taki filtr leży na dnie, a właściwa filtracja dokonuje się poprzez kilkukrotne przelanie zacieru przez warstwę leżącego na filtrze słodu. Ja ogólnie wolę mętne piwo i nigdy nie zrobiłem klarownego. Piwo domowe klaruje się też w trakcie leżakowania, można wspomóc ten proces dodając nieco żelatyny albo dolomitu, nigdy tego nie robię.

W sierpniu machnąłem pszeniczne dorzucając resztki karmelowego słodu, wyszło coś takiego z podświetleniem latarką:
https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 203239.jpg

Jak ktoś chce rozpocząć przygodę z własnymi trunkami wyskokowymi to polecam cydr. Teraz jest sezon na jabłka i można kupić tanio tłoczony sok. Sok wlewamy do pojemnika - może być gąsior od wina, fermentor do piwa, w ostateczności nawet plastykowa butelka 5l. Fermentujemy w pokojowej temperaturze, najlepiej z dedykowanymi do cydru drożdżami. Po zakończeniu fermentacji przelewamy do butelek dosypując nieco cukru jeśli chcemy mieć wersję musującą. Butelki mogą być nawet 1,5l z plastyku, najlepiej jakieś mocniejsze, po coca - coli są ok. Leżakujemy jakiś czas, zdatne do picia i nagazowane będzie po tygodniu - dwóch. Po miesiącu zyska na smaku. Jeśli leżakujemy w plastykowych butelkach to polecam jest stawiać na półkach tak by miały coś nad sobą. Kiedyś już malowałem sufit po tym jak wystrzeliła mi butelka z podpiwkiem. Ja lubię wytrawne cydry - ustawiamy to rodzajem drożdży i długością fermentacji. Im słodszy sok, tym mocniej kopie. Kiedyś liczyłem i mi wyszło koło 5% mocy na wytłaczanym soku jabłkowym z Auchan bez dodatku cukru.

Awatar użytkownika
Marioosh
Posty: 276
Rejestracja: ndz lut 03, 2019
Miejscowość: Gdynia
Motocykl: VN1500 FI Nomad
VROC: 0

Re: Warzenie własnego piwa

Post autor: Marioosh » śr paź 09, 2019

Sam też jestem mocno zainteresowany tym tematem dlatego też rekomenduję Ci przejrzeć tego vloga na YT- https://www.youtube.com/user/kopyr79
Oprócz zagadnień technicznych znajdziesz tam linka do stronki z brew-kitami.
Powodzonka :ok:
Na dwóch kołach lub czterech kopytach byłe by w siodle :)

dfg1
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 04, 2019
Motocykl: wkrótce

Re: Warzenie własnego piwa

Post autor: dfg1 » śr paź 09, 2019

Życie jest krótkie. Jak ktoś jest zainteresowany to się nie ma co interesować, tylko trzeba zrobić. Oprócz kopyra są też całkiem niezłe vlogi o robieniu piwerka:

https://www.youtube.com/user/PLtumek/playlists

https://www.youtube.com/user/DomowyBrowar/videos

Ogólnie bym się nie kierował za bardzo filmikami, pomagają realnie może przy pierwszej warce i tyle. Szybciej jest przeczytać, np. tutaj:

https://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Wbrew pozorom robienie piwa nie jest jakąś wielką filozofią i można do tego podchodzić w miarę swobodnie przy zachowaniu ogólnych ram stylu oraz czystości. Ja zazwyczaj wybieram recepturę bazową i robię na oko, dorzucając to co mam pod ręką z poprzednich warek. Zawsze wychodzi smaczne i nigdy nie wyszły 2 takie same warki. Z brewkitów nie warzyłem, robię tylko ze słodu.

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Re: Warzenie własnego piwa

Post autor: Wielebny Bolo » czw paź 10, 2019

Trochę z innej beczki...
W wojsku miałem kolesia który bawił się robieniem win. Twierdził że można to robić ze wszystkiego np. zielonych pomidorów ( podobno robił).
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą