Motocyklista również musi stać w korku

Wszelkie tematy dotyczące naszych motocykli.
Awatar użytkownika
Garciu
Posty: 2555
Rejestracja: pn lis 14, 2011
Miejscowość: Poznań
Motocykl: VN 1700 Classic LT
VROC: 34722

Motocyklista również musi stać w korku

Post autor: Garciu » czw mar 08, 2012

Motocyklista również musi stać w korku. Przeciskając się obok aut łamie przepisy

Motocykliści nie wiedzą, że łamią przepisy, omijając samochody w korku. Tak mogą robić tylko rowerzyści, ale z prawej strony innych pojazdów.

Nie można na jednym pasie ruchu jechać w tym samym kierunku obok siebie. Tak jednak się dzieje przez krótką chwilę, gdy motocyklista omija samochody jadące lub stojące w korkach. Bywa, że motocykliści omijają lub wyprzedzają cały sznur samochodów, jadąc raz jednym, a za chwilę drugim pasem ruchu. Mimo iż taka praktyka jest powszechna i powoduje, że motocykliści szybciej przejeżdżają przez zakorkowane ulice, to stanowi naruszenie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Nie można na jednym pasie ruchu jechać w tym samym kierunku obok siebie. Tak jednak się dzieje przez krótką chwilę, gdy motocyklista omija samochody jadące lub stojące w korkach. Bywa, że motocykliści omijają lub wyprzedzają cały sznur samochodów, jadąc raz jednym, a za chwilę drugim pasem ruchu. Mimo iż taka praktyka jest powszechna i powoduje, że motocykliści szybciej przejeżdżają przez zakorkowane ulice, to stanowi naruszenie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Nieznajomość prawa
– Taka praktyka motocyklistów jest niedopuszczalna – mówi Dariusz Mazur ze Szkoły Jazdy w Chojnowie w województwie dolnośląskim. Tłumaczy, że motocykliści, tak jak kierujący innymi pojazdami, muszą stosować się do przepisów.

– Jeżeli są trzy pasy ruchu i wszystkie są zajęte, to motocyklista powinien stać za samochodami, a nie przejeżdżać między nimi – dodaje.

Prawo o ruchu drogowym zabrania jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Z tym, że art. 33 ust. 3, który o tym mówi, dotyczy motorowerów i rowerów.

Ministerstwo Infrastruktury także wskazuje, że motocykliści nie mogą przejeżdżać obok stojących lub wolno jadących samochodów. Resort wskazuje, że od niedawna jest pewien wyjątek od tej zasady, ale dotyczy on wyłącznie rowerzystów.

– Przepisy ustawy z 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 92, poz. 530) wprowadziły możliwość wyprzedzania powoli jadących pojazdów z ich prawej strony jedynie przez kierującego rowerem – zaznacza Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Dodaje, że przepisy nakładają na wszystkich uczestników ruchu obowiązek zachowania ostrożności, unikania wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego albo ruch ten utrudnić.

Jeden pas, jeden pojazd
Zakaz przejeżdżania przez motocyklistów obok pojazdów wynika także z innych przepisów, na które wskazują eksperci. Jednym z nich jest definicja pasa ruchu. Wynika z niej, że jest on przeznaczony do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych. Nie ma w niej mowy o pojazdach jednośladowych.

Profesor Ryszard Stefański, ekspert od przepisów ruchu drogowego z Uczelni Łazarskiego, wskazuje jednak, że z definicji tej wynika także zakaz jazdy po jednym pasie pojazdów wielośladowych i jednośladowych obok siebie.

–To przemawia za poglądem, że jazda motocyklistów obok pojazdów wielośladowych narusza przepisy ruchu drogowego – mówi prof. Stefański.

Eksperci wskazują na kolejne przepisy, z których wynika, że motocykliści naruszają prawo, wjeżdżając między inne pojazdy.

– Motocykliści nie powinni jechać, a właściwie przeciskać się pomiędzy rzędami samochodów po tzw. linii segregacyjnej dla dwóch pasów ruchu. Naruszają w ten sposób art. 16 ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym – mówi Adam Jasiński, konsultant ds. koordynacji instytucjonalnej w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tłumaczy, że w takim przypadku część motocykla znajduje się na jednym pasie, a druga część na drugim.

Wspomniany przepis określa, że kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.


Dziennik Gazeta Prawna

marekfg
Posty: 436
Rejestracja: śr lut 09, 2011
Miejscowość: Szamotuły
Motocykl: HD Electra Ultra Classic
VROC: 0

Post autor: marekfg » czw mar 08, 2012

Taaaak................. Ciekawa lektura, niestety wynika z niej że powinienem zmienić totalnie styl jazdy po zawalonym miescie albo przesiąść się do auta i przesiedzieć w nim pół dnia... Moja odpowiedź na to wszystko jest taka - :fuck: :D
"Nie dyskutuj z idiotą bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i wygra doświadczeniem"

Idź pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci..

Awatar użytkownika
Orzech_
Posty: 251
Rejestracja: pt maja 27, 2011
Miejscowość: Twardogóra k/wro
Motocykl: VL 800
VROC: 34013

Post autor: Orzech_ » czw mar 08, 2012

Takie powoływanie się na "ekspertów" i nic nie mające wspólnego z prawda "faktów" jest irytujące, a ktoś kto bierze się za pisanie takich artykułów nie powinien nazywać się dziennikarzem. Stek bzdur.

Radze przeczytać:
http://www.motoautostrada.pl/artykul/mo ... amochodami

Obrazek :antlers:
Kilka motorowerów, WSK 175, MZ ETZ...długo nic i
Yamaha RD 250 LC '82 - była
Pannonia T1 '64- jest, w remoncie
Kawasaki LTD 450 '85 - była
Suzuki VL800

Awatar użytkownika
Ja-jo
Posty: 1448
Rejestracja: pt kwie 09, 2010
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN750,GSF1200s
VROC: 33339

Post autor: Ja-jo » czw mar 08, 2012

Garciu pisze:Jednym z nich jest definicja pasa ruchu. Wynika z niej, że jest on przeznaczony do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych
Skora tak to aj nie profesor każdej uczelni twierdzę że ograniczenia pasa ruchu nie dotyczą motocykli, gdyż przepis precyzuje ograniczenie kierując je precyzyjnie do pojazdów wielośladowych.
2. Co ma zrobić pojedynczy pojazd jednośladowy, który nie może utworzyć rzędu ??? i o kant dupy z takim wyrywkowym podawaniem prawa... a w biblii jest napisane że wszystko mi wolno, czy więc pan policjant o ile jest katolikiem i szanuje tradycję 1000 letniego chrześcijańskiego państwa powinien uszanować moje prawo ???

...gazeta prawna....a wygląda jak przedruk z pudelka...
Zostanie po nas tylko kurz,
a może jeszcze...,
nie, może już.
VROC #33339

Awatar użytkownika
SAURO
Posty: 2157
Rejestracja: pn maja 03, 2010
Miejscowość: ZAMOŚĆ, CIECHANÓW, RZYM
Motocykl: VN 1500 Nomad
VROC: 30956

Post autor: SAURO » czw mar 08, 2012

Zapraszam tych wszystkich ekspertów i pofesorów tudziesz innych mondralińskich do Rzymu, to zobaczą jak to funkcjonuje gdy jednoślady śmigają między puszkami. Jakoś nik nikomu nie przeszkadza na ulicy.
BAWMY SIĘ W MOTOCYKLE A NIE POLITYKĘ

Awatar użytkownika
Sheriff
Posty: 1254
Rejestracja: pt cze 11, 2010
Miejscowość: Koog aan de Zaan
Motocykl: Versys 1000 GT
VROC: 30486

Post autor: Sheriff » czw mar 08, 2012

Panowie o tym artykule już była mowa jest on sponsorowany przez agencje ubezpieczeniowe zaś Ci wszyscy eksperci to te same osoby których powołuje się na biegłych w sprawach o wypłaty odszkodowań gdzie zamieszani są motocykliści.

Awatar użytkownika
MaciekSz
Posty: 3700
Rejestracja: ndz maja 09, 2010
Miejscowość: Pruszków
Motocykl: BMW K1200LT
VROC: 32197

Post autor: MaciekSz » czw mar 08, 2012

Garciu.

I? Bo nie rozumiem... Odgrzewasz starego kotleta, nie wiadomo po co.

W sezonie jeżdżę codziennie swoją maciorą do pracy. Z 15 km. min. 8 w korku. Regularnie jestem zatrzymywany przez policję. Zawsze trzeźwy poniedziałek lub pogadanka w stylu "taką krową w miasto???"

Jako pismak z wykształcenia powiem Ci, że ten artykuł został napisany z rażącym naruszeniem standardów dziennikarskich.
MaciekSz
Jest: K1200LT
Był VN 1700 Nomad B&W, Vulcan S, VN 2000 Rogue, VN1600 Nomad, VN900 Custom Ebony LE,
Er6N, R1150RT
VROC #32197
Obrazek

Awatar użytkownika
Garciu
Posty: 2555
Rejestracja: pn lis 14, 2011
Miejscowość: Poznań
Motocykl: VN 1700 Classic LT
VROC: 34722

Post autor: Garciu » czw mar 08, 2012

MaciekSz pisze:Garciu.

I? Bo nie rozumiem... Odgrzewasz starego kotleta, nie wiadomo po co.

W sezonie jeżdżę codziennie swoją maciorą do pracy. Z 15 km. min. 8 w korku. Regularnie jestem zatrzymywany przez policję. Zawsze trzeźwy poniedziałek lub pogadanka w stylu "taką krową w miasto???"

Jako pismak z wykształcenia powiem Ci, że ten artykuł został napisany z rażącym naruszeniem standardów dziennikarskich.
Na artykuł trafiłem przypadkiem.
Niczego nie odgrzewam.
Czy jego edycja stanowi dla Ciebie jakiś problem?
Ufam że nie :)

Awatar użytkownika
MaciekSz
Posty: 3700
Rejestracja: ndz maja 09, 2010
Miejscowość: Pruszków
Motocykl: BMW K1200LT
VROC: 32197

Post autor: MaciekSz » czw mar 08, 2012

Nie mam problemu.

Ale jest cały wątek o tym.

http://www.vulcaneria.pl/viewtopic.php?t=356

Polecam
MaciekSz
Jest: K1200LT
Był VN 1700 Nomad B&W, Vulcan S, VN 2000 Rogue, VN1600 Nomad, VN900 Custom Ebony LE,
Er6N, R1150RT
VROC #32197
Obrazek

Awatar użytkownika
Chopper1993
Posty: 147
Rejestracja: śr lut 01, 2012
Miejscowość: Poznań (Czerwonak)
Motocykl: Kawasaki Vulcan 750
VROC: 0

Post autor: Chopper1993 » czw mar 08, 2012

marekfg pisze:Taaaak................. Ciekawa lektura, niestety wynika z niej że powinienem zmienić totalnie styl jazdy po zawalonym miescie albo przesiąść się do auta i przesiedzieć w nim pół dnia... Moja odpowiedź na to wszystko jest taka - :fuck: :D
Popieram w 100% :ok:

Awatar użytkownika
Garciu
Posty: 2555
Rejestracja: pn lis 14, 2011
Miejscowość: Poznań
Motocykl: VN 1700 Classic LT
VROC: 34722

Post autor: Garciu » czw mar 08, 2012

MaciekSz pisze:Nie mam problemu.

Ale jest cały wątek o tym.

http://www.vulcaneria.pl/viewtopic.php?t=356

Polecam[/quote

Nie wszystkie wątki przeczytałem :p
Wybacz !

Z mojej strony E.O.T

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4580
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » pt mar 09, 2012

Z mojej strony E.O.T
Trochę nie nadążam za "nowomową"
Co to znaczy?
Błysnę przed córką :D
:ok:

Awatar użytkownika
Ja-jo
Posty: 1448
Rejestracja: pt kwie 09, 2010
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN750,GSF1200s
VROC: 33339

Post autor: Ja-jo » pt mar 09, 2012

E - wentualnie
O - tworzymit
T - ekilę
:D :D :D i już nie błyśniesz przed córką...sory Lecho
Zostanie po nas tylko kurz,
a może jeszcze...,
nie, może już.
VROC #33339

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4580
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » pt mar 09, 2012

Ja-jo pisze:E - wentualnie
O - tworzymit
T - ekilę
:D :D :D i już nie błyśniesz przed córką...sory Lecho
Niedawno się dowiedziałem co miał znaczyć jej sms W.T.F, Tekila wrażenia nie zrobi.
:ok:

Awatar użytkownika
Zegal
Posty: 118
Rejestracja: pn lis 01, 2010
Miejscowość: Łódź
Motocykl: VN 900 Classic SE
VROC: 33069

Post autor: Zegal » pt mar 09, 2012

Lecho pisze:Trochę nie nadążam za "nowomową"
Co to znaczy?
Błysnę przed córką :D
End Of Topic / Thread, czyli koniec tematu :)

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4580
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » pt mar 09, 2012

Upss
Ostatnio zmieniony pt mar 09, 2012 przez Lecho, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lecho
Posty: 4580
Rejestracja: śr maja 12, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: VN1600 Classic
VROC: 32224

Post autor: Lecho » pt mar 09, 2012

End Of Topic / Thread, czyli koniec tematu :)
Dzięki Zegal :pada:
:ok:

Awatar użytkownika
Ja-jo
Posty: 1448
Rejestracja: pt kwie 09, 2010
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN750,GSF1200s
VROC: 33339

Post autor: Ja-jo » pt mar 09, 2012

ja ja dalej twierdze że wersja z tekilą byłaby lepsza :butelka:
Zostanie po nas tylko kurz,
a może jeszcze...,
nie, może już.
VROC #33339

szpunt
Posty: 95
Rejestracja: pn maja 16, 2011
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: EN500 B2
VROC: 0

Post autor: szpunt » sob mar 24, 2012

Dobrze, że artykuł Garciu zamieścił. Ciekawe, że Gazeta Prawna jest na tyle stronnicza. Miałem o niej inne zdanie.

Awatar użytkownika
MaciekSz
Posty: 3700
Rejestracja: ndz maja 09, 2010
Miejscowość: Pruszków
Motocykl: BMW K1200LT
VROC: 32197

Post autor: MaciekSz » sob mar 24, 2012

Temat jest omówiony w najnowszym Motocyklu. Polecam
MaciekSz
Jest: K1200LT
Był VN 1700 Nomad B&W, Vulcan S, VN 2000 Rogue, VN1600 Nomad, VN900 Custom Ebony LE,
Er6N, R1150RT
VROC #32197
Obrazek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 63 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 63 gości

Najwięcej użytkowników (268) było online ndz cze 16, 2024

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą