Czy warto i jak kupować na e-Bay?

Wszelkie tematy dotyczące naszych motocykli.
Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1097
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Czy warto i jak kupować na e-Bay?

Post autor: Tex66 » czw gru 21, 2023

Coraz więcej części do nieprodukowanych już VN-ów jest niemożliwych do kupienia jako nowe, bądź ich cena jest stosunkowo wysoka. W takiej sytuacji zostają części używane których też jest coraz mniej dostępnych, o polskich portalach aukcyjnych nawet nie ma co wspominać.
Zastanawiając się nad kupnem używanej części do dowolnego modelu VN-a dobrze jest orientować się, ile kosztuje nowa dana część i po drugie, czy nowa jest jeszcze do kupienia. Pozwoli to oszacować nam opłacalność transakcji, mówiąc kolokwialnie, czy warto kupić daną część na rynku wtórnym.

Tu dla przykładu VN2k Classic a dokładnie jego przednie zawieszenie. Co prawda nowe elementy o których będzie niżej są jeszcze dostępne w Kawasaki ale ich cena jest „astronomiczna” w stosunku do obecnej rynkowej ceny całego motocykla. Z VN2k z lampą soczewkowa jest jeszcze gorzej pod względem ceny poszczególnych elementów.
To tak ………………..

Cena nowych dwóch półek do VN 2000 Classic to kwota od 3800 zł do 4700 zł bez kosztów wysyłki oraz bez cła i VAT-u.
- Dlaczego?
- Bo górna półka w Kawasaki.pl to 2500 zł, natomiast w USA 395$ czyli około 1600 zł (w Polsce o 900 zł droższa niż w USA);
- dolna ze sztycą – w Polsce nowych brak, w USA około 530$ a to około 2200 zł.
Kupując nowe pułki w USA dojdzie koszt wysyłki, cło oraz VAT i cena wyniesie około 5500 zł.
Używane obie półki do VN 2000 Classic można kupić w Polsce na jednym z portali aukcyjnych za około ± 700 zł, więc kupno nowych półek w Kawasaki.pl czy w USA możemy sobie chwilowo definitywnie darować.
Używany komplet półek za 700 zł to w porównaniu do nowych za ± 5500 zł to tak nie najgorzej.
Może powyższy komplet kupić co najwyżej jedna osoba a pozostałym zostanie jedynie szukać na e-Bay (aktualnie są jeszcze 3 komplety) lub kupić nowy komplet półek za ± 5500 zł.

Jeszcze gorzej jest z przednimi widelcami, nowe kompletne widelce do VN 2000 Classic to około 12 000 zł.
Używanego kompletu lag do VN 2000 Classic na polskich portalach aukcyjnych brak i pewnie szybko nie będzie.

A tu, proszę bardzo ……………….:

Obrazek

Dwa widelce i od razu obie półki, wszystko proste, kompletne i zdemontowane z jednego VN 2000 Classic z 2006 roku.
Co prawda jest opis, że do Polski nie wysyłają, ale wyślą (sprawdziłem), jedynie USPS jako priorytetową przesyłkę lotniczą, koszt dla tej przesyłki to około 300$ (1200 zł), ale w Polsce na 100% odprawa celna i pewna opłata cła i podatku, czyli dodatkowe niepotrzebne koszty których chcielibyśmy uniknąć.
Drugi sposób dużo tańszy, trzeba mieć znajomego w USA kto to kupi dla nas i nada paczkę do Polski. Koszt dla tej wielkości i wagi przesyłki (półki z lagami) na terenie USA (tzw. Salex tax) to około 20$ (z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA) a następnie doliczamy koszt przesyłki do Polski, np. morska może wynieść dla tej przesyłki około 50$ czyli około 200 zł.
Dla tego typu większych paczek najlepiej wybrać przesyłkę morską, podróż przez Atlantyk trwa maksymalnie do 3 tygodni (u mnie podróż morska trwała równe 15 dni, po 3 dodatkowych dniach paczkę miałem już w domu) ale jest dużo tańsza a ryzyko odprawy celnej i cła przy odpowiednio nadanej paczce przez znajomą osobę w USA to tylko 30%.
Przykład czysto hipotetyczny:
- cena kompletu lag już z półkami – 400$;
- koszt przesyłki na terenie USA (tzw. Salex tax) do osoby która nada przesyłkę to 20$ (przykładowo z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA);
- koszt przesyłki morskiej przy tej wadze i rozmiarach paczki to ± 50-70$.
Razem (komplet lag już z półkami) to maksymalnie 490$, czyli około 2000 zł, jak widać, to mniej niż sama górna półka w Kawasaki.pl.
U tego samego sprzedawcy możemy skompletować szklanki/osłony przednich widelców, jest też bardzo duże prawdopodobieństwo negocjacji ceny.

Więc zamiast płacić w Kawasaki.pl za nowe lagi około 12 000 zł i jeszcze dodatkowo dokupywać obie używane półki w Polsce na portalu aukcyjnym za 700 zł, lepiej kupić na e-Bay używany komplet w bardzo dobrym stanie max za 2000 zł (koszt półek w Polsce 700 zł, odliczając ich cenę, to za lagi wychodzi 1300 zł już razem z kosztami wysyłki).
Trzeba mieć tylko nadzieję, że ominie nas odprawa celna i opłata cła (jak pisałem wcześniej – jest ryzyko około 30%, że jednak przesyłka trafi do odprawy celnej i celnik spojrzy nieprzychylnym okiem), wtedy nie unikniemy opłaty około 900 zł dla Urzędu Celnego. Niestety, jest to tylko decyzja pracownika Urzędu Celnego na którą nie mamy wpływu i nic z tym nie zrobimy.

P.S.
Takim sposobem kupiłem kompletny tylny błotnik do za 1240 zł, gdzie same tylne kompletne kierunkowskazy w Kawasaki.pl to wydatek około 2000 zł, a gdzie cała reszta……………. Chcąc to wszystko kupić w Kawasaki.pl to ponad 9000 zł.
A co jeszcze ważne, obyło się bez cła i podatku.
Była okazja to kupiłem. I tak kolejne oryginalne zapasowe części o które jest coraz trudniej już w domu. A w styczniu do profesjonalnego lakierowania zgodnie z kodem lakieru mojego VN2k mimo że to ten sam kolor.


Obrazek

Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
czarekczapla
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 28, 2022
Motocykl:

Re: Czy warto i jak kupować na e-Bay?

Post autor: czarekczapla » pt sty 05, 2024

Na eBay na pewno lepiej niż u naszych handlarzy którzy wzorują się chyba na cenach z naszych serwisów, już nie wspominając że na allegro wpiszesz w wyszukiwarkę model i markę motocykla a wychodzą części do komarka które pasują do 1000 modeli i do twojego też. Przed pandemią dobrze było trafić na eBay zagranicznego przedstawiciela gdyż często mieli dobre promocje na nowe części, ja tak z Włoch ściągałem i często było za połowę ceny w porównaniu do polskich. Jeżeli chodzi o USA dobrze mieć kogoś w Anglii bo pomiędzy tymi krajami jest ruch bezcłowy i wtedy albo wujek przywiezie albo sam przytargasz

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1097
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Czy warto i jak kupować na e-Bay?

Post autor: Tex66 » pt sty 05, 2024

Siemanko Kolego Czapla,
Słuchaj, jak czegoś dokładnie szukasz na polskich portalach aukcyjnych ale nie tylko, na e-Bay również i jeszcze wielu-wielu innych to wpisz to w cudzysłów.
Tak na szybko z tej chwili:
- wpisujesz na: Allegro/części motocyklowe/używane: VN 2000 i w tej chwili wyświetlają się 42 pozycje.
- gdy wpiszesz „VN 2000” – teraz w cudzysłowie wyświetli się w tej chwili już tylko 20 pozycji.
Więc odpadną „części do komarka i do 1000 innych modeli i mojego też”. Jak widzisz takie małe czary-mary.

Może między USA a Anglią ruch jest i bezcłowy ale między Anglią a Polską to już niekoniecznie.
Więc jeżeli wujek coś wiozący czy sam „targając” coś z Anglii do Polski trafisz na odprawę celą, a trafisz, to nie pomoże nawet „woda z Wisły …………."
A tak przy okazji, to czym Kolega jeździ, bo ani tu na Forum Vulcaneria, ani w klubie wzajemnej, wspólnej i obopólnej adoracji i lansu Kolega się coś nie pochwalił.
Chyba nie VN 1700, bo z tym chłodzeniem to tak jakoś nie wyszło:
viewtopic.php?f=53&t=15894
Tex66

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą