Instrukcja każdego VN w języku polskim

Wszelkie tematy dotyczące naszych motocykli.
Awatar użytkownika
Jacek_VN
Posty: 2553
Rejestracja: wt maja 29, 2012
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN900

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Jacek_VN » ndz wrz 27, 2020

Tex66, dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie.
Jacek_VN

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » ndz wrz 27, 2020

Jacek
Zadałeś pytanie: „Tex66, do 900-ki zrobiłeś całego manuala czy tylko te 4 strony?
Więc moja odpowiedź na to Twoje pytanie była:
„Jaki sens byłoby robić cztery wyrywkowe strony, oczywiście, że całego.
Już przy komentarzu na temat VN900 napisałem. W chwili wolnej zrobiłem manualka VN 900” a dalej „Przykładowe 4 stronki
”.

Wszystko co jest dalej (poniżej) dotyczy wszystkich Kolegów którzy chcieliby przetłumaczyć coś dla siebie, nawet tych niezarejestrowanych.
Może zwiódł Cię zapis „w chwili wolnej”, że dotyczy to tylko Ciebie, stąd Twoja odpowiedź:
Tex66, dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie”.
Te cytaty z mojego ostatniego „wyczerpującego” wyjaśnienia świadczą, że dotyczy to wszystkich:
……. dałem chętnym przysłowiową „wędkę”.
……. a „wędeczkę” dałem wszystkim.

Ta chwila wolna poświęcona na samo składanie i wstępne formatowanie stron składających się z tekstu, zdjęć, szkiców i różnego rodzaju tabel to około 10 godzin patrzenia się w monitor, tyle wyszło, oczywiście z przerwami.
581 stron w wersji polskiej jest co układać.
:yeee:
Tex66

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » czw paź 01, 2020

Sądząc po ilości odsłon to post budzi pewne zainteresowanie.
Dla tych Kolegów co zdecydowali się przetłumaczyć dla siebie instrukcję swojego VN.
Mała pomoc ……………………

W każdej instrukcji od VN750 do VN2k są strony na których wklejone są zdjęcia tekstu wraz ze zdjęciami czy schematami. Program ABBYY FineRider PDF pro nie przekonwertuje zdjęcia tekstu, niezbędny jest program z możliwością rozpoznawania tekstu OCR. Wspomniałem wcześniej o programach PDF OCR lub PDF24 CREATOR. Na przysłowiową głowę programy te przebijane są przez program ORPALIS PDF OCR Pro który to przekonwertuje zdjęcia tekstu w dokumencie z rozszerzeniem .PDF
W załączeniu:
Tu System elektryczny / system zapłonu, ale takie schematy są przy każdym systemie w VN.

1. Oryginalna strona 544 z instrukcji VN2k – schemat wklejony na tą stronę przez autorów manuala;
2. Ta sama strona przekonwertowana przez ORPALIS PDF OCR Pro do PDF edytowalnego i przetłumaczona.
Powodzenia :yeee:

Obrazek

Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » sob paź 03, 2020

Wracając do edycji instrukcji która w całości lub w jakiejś części jest nieedytowalna – jest zbiorem zdjęć stron które tworzą całość instrukcji.
Takim przykładem jest „Instrukcja dla właściciela motocykla”, tu jako przykład scan instrukcji dla VN2k.
Jest programy z możliwością rozpoznawania tekstu OCR, za pomocą którego przekonwertujemy tekst ze zdjęcia w tekst edytowalny. Możemy jednocześnie zmieniać rozmiar czcionki, jej typ i kolor z jednoczesnym tłumaczeniem. Lepszy niż ORPALIS PDF OCR Pro.

Komuś udało się już przetłumaczyć dla siebie instrukcję swojego VN czy bezsensownie się tu produkuję? :wall:

Obrazek
Tex66

Rikardo
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 12, 2012
Miejscowość: Jarosław
Motocykl: VN 900 classic
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Rikardo » sob paź 03, 2020

Tex66 czy udostępnił byś wersję elektroniczna przetłumaczonej instrukcji do VN 900?

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » sob paź 03, 2020

Koledzy
Nie będę rozpowszechniał żadnej z instrukcji VN, przetłumaczyłem je i napisałem jak można to zrobić.
Wyślę jednemu, będą ją mieli inni, jestem przekonany, że jej wersja elektroniczna będzie krążyła w sieci. Ktoś może zechcieć rozpowszechniać je innym odpłatnie a tego nie chcę, ja tego nie robię (kilku Kolegów się o tym przekonało).
Jeżeli już coś komu przesłałem, to wiem ile czasu jest zarejestrowany na Forum i co swoimi podpowiedziami i sugestiami wnosi.
Znamy” się tylko z Forum, każdy wie jak można to zrobić, kwestia chęci oraz czasu i każdy ma instrukcję swojego VN w języku polskim.
Jeżeli tylko ustalę bardziej wszechstronny i bardziej wydajny program do konwersji i tłumaczenia instrukcji to go tu w tym poście wymieniam.
Wyżej nie wspomniałem ale proponuje skorzystać z Wondershare PDFelement Pro. Jego możliwości opisałem powyżej w „Instrukcji dla właściciela motocykla” na przykładzie VN2k a efekty widać na załączonym zdjęciu.
:yeee:
Tex66

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » sob paź 03, 2020

Jeżeli ktoś ma manuala VN 900 w PDF nawet edytowalnego (możliwość kopiowania tekstu), łatwo może się przekonać, że ze str. 11 nie skopiuje tekstu. Co prawda treść zawarta na tej stronie wiele nie wnosi ale chodzi o pokazanie konieczności posiłkowania się kilkoma programami.
Całość strony to scan wklejony do instrukcji (zdjęcie tekstu wraz ze szkicami). Zresztą powtarza się on w instrukcjach modeli od VN900, VN1600, wszystkich modelach VN1700 i VN2k).
Tu całą robotę jest w stanie zrobić Wondershare PDFelement Pro.
1. – zdjęcie str. 11 z oryginalnej instrukcji;
2. – zdjęcie str. 11 z instrukcji przetłumaczonej.

Obrazek

Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » śr paź 07, 2020

Ufff ………….
Wreszcie komplet

Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
artix
Posty: 1152
Rejestracja: wt cze 05, 2018
Miejscowość: Inowrocław
Motocykl: VN2k,VN1700 Vaquero,HD Electra
VROC: 38561

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: artix » śr paź 07, 2020

Ooo żesz Ty! :ok:

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2256
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Przemo » śr paź 07, 2020

bez 750 i 800 to nie komplet :D
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » śr paź 07, 2020

Przemo
Wyzwanie przyjąłem :razz: , ze swojej strony dołożę jeszcze EN500 i Vulcana 500LTD, a co mi tam…………….. :)
Tex66

Awatar użytkownika
Jacek_VN
Posty: 2553
Rejestracja: wt maja 29, 2012
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: VN900

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Jacek_VN » śr paź 07, 2020

Pisałeś, że to dużo roboty a Ty już 9 obrobiłeś? :ok:
Jacek_VN

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2256
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Przemo » śr paź 07, 2020

Tex66 pisze:
śr paź 07, 2020
Przemo
Wyzwanie przyjąłem :razz: , ze swojej strony dołożę jeszcze EN500 i Vulcana 500LTD, a co mi tam…………….. :)
:clap:
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » czw paź 08, 2020

Dlaczego teraz szybciej i mniej ślęczenia przed monitorem – przeczytaj błąd który popełniłem przy pierwszych dwóch manualach (będzie niżej w tekście).
1. Podział instrukcji (manuala) programem PDF24 Tools w necie – 3-4 minuty;
- ja dzielę na 50-cio stronicowe części (można po 200 stron ale tłumaczenie trwa dłużej i jest mniej intuicyjne);
- np.: manual VN1600 MS to 609 stron – to 12 części po 50 stron i jedna część 9-cio
stronicowa (razem 13 części);
2. Konwersja podzielonych części przy pomocy ABBYY FineRider PDF pro do MS Word (wszystkie 13 części) to około 5 minut;
- dalej mamy wszystko w języku angielskim ale już w Wordzie.
3. Teraz każdą część przepuszczamy przez Babylon Pro NG;
- średnio każda część (50-cio stronicowa) to około 1 minuty – czyli razem około 13-15 minut;
Czyli średnio po około 20-25 minutach mamy naszego „manualka” w języku polskim tyle, że nadal w 13 częściach.
Błąd który popełniłem przy pierwszych dwóch „manualach” to doklejanie kolejnych części do części 1. (do 1 wklejałem część 2, następnie część 3 ……….. itd.).
Następnie formatowanie czcionki – i tu zdjęcia, szkice, tabele i schematy zaczynały samoczynnie zmieniać położenie.
A na koniec ustawienia strony (marginesy, akapity, stopka nagłówek …. itd.)
Dlatego tyle się schodziło jak napisałem wcześniej w poście przy układaniu stron i ślęczeniu przed monitorem.

Aby przyśpieszyć proces należy utworzyć nowy dokument MS Word i zatytułować go wg. Uznania (np. VN1600MS-całość po polsku);
Tu od razu sformatować język, marginesy, akapit, stopkę nagłówek, dzielenie wyrazów, sprawdzanie pisowni …. itd.);
I do tego nowo utworzonego dokumentu wklejamy kolejno po sobie wszystkie części. Pamiętać należy, że każdą nową część wklejać na nowej kolejnej stronie.
Wtedy po kolejnych około 5 minutach mamy całego manuala w języku polskim i w jednej całości.
Średnio licząc po około 30 minutach mamy instrukcję naszego VN w języku polskim.

Zostaje kosmetyka, przeróbka kilku stron które są scanami. Tu przychodzi z pomocą Wondershare PDFelement Pro.
Jakby nie liczył po około 40-50 minutach gotowego manuala.
:yeee:
Tex66

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2256
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Przemo » czw paź 08, 2020

Elegancko, będzie co zimną robić.
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
ciecio
Posty: 482
Rejestracja: ndz lut 17, 2013
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Kawasaki Vulcan 900 Classic
VROC: 36107

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: ciecio » czw paź 08, 2020

No to zrzuta na flaszkę(i) dla Tex66 :butelka: i podajemy maile, żeby roboty nie powtarzać :D
"Wojną zachwycają się tylko ci, którzy nigdy jej nie poznali" Erazm z Rotterdamu
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do Swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Awatar użytkownika
Wielebny Bolo
Posty: 1189
Rejestracja: ndz sty 14, 2018
Miejscowość: Brzeg Dolny
Motocykl: VN 2000 Parowóz
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Wielebny Bolo » pt paź 09, 2020

ciecio pisze:
czw paź 08, 2020
No to zrzuta na flaszkę(i) dla Tex66 :butelka: i podajemy maile, żeby roboty nie powtarzać :D
oj za taką robotę, flaszka to za mało :D
Motor ma cię wszędzie zawieźć a nie zawieść wszędzie.

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » pt paź 09, 2020

VN800 jeszcze zrobiłem.
I na razie dość ! :razz:

Sam zastanawiam się co mnie pokusiło z tymi „manualami”.
Wystarcza mi manual Vn2k i jego kosmetyka do układu jak w oryginalnej instrukcji.

Na załączonym zdjęciu – dodatkowy retusz zdjęcia VN800 na stronie tytułowej przetłumaczonego „manualka”.
Posiadacze oryginalnego manuala wiedzą jak słabej jakości są zdjęcia i schematy wewnątrz instrukcji (najgorsza jakość z wszystkich manuali).
Na razie odpuszczam.
A wszystkim życzę powodzenia w tłumaczeniu instrukcji dla swoich VN. :yeee:

Obrazek
Tex66

Awatar użytkownika
robkas
Posty: 79
Rejestracja: pn sie 07, 2017
Miejscowość: Staszów
Motocykl: Kawasaki VN900 LT
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: robkas » pt paź 09, 2020

Tex66 wykonałeś kapitalną robotę, podziwiam, bo sam niestety nie mam zbytnio czasu, niezbędnego oprogramowania, ani takich umiejętności żeby to samodzielnie zrobić. Doceniam Twoją wiedzę, wysiłek i poświęcony czas. Chętnie kupię jedno Twoje tłumaczenie.
Jeśli jesteś zainteresowany wyślij na priv wycenę Twojego tłumaczenia serwis manual PL do VN 900 Clasic.
Życzę Ci miłego weekendu na motocyklu, z dala od kompa :)

Awatar użytkownika
Tex66
Posty: 1063
Rejestracja: pt paź 07, 2016
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: Kawasaki VN 2000 Lokomotywa
VROC: 0

Re: Instrukcja każdego VN w języku polskim

Post autor: Tex66 » pt paź 09, 2020

robkas
Jeżeli już komuś coś ewentualnie wyślę (czy już wysłałem) to nieodpłatnie.
Dla mnie to taki przerywnik i zabawa, ja niczego nie sprzedaję, mogę co najwyżej zrobić mały prezent pod choinkę.
:yeee:
Tex66

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 3 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 3 gości

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą