Mocowanie motocykla na przyczepie.

Wszelkie tematy dotyczące naszych motocykli.
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 13
Rejestracja: czw maja 16, 2013
Miejscowość: Zielona Góra
Motocykl: Kawasaki EN 500 C
VROC: 0

Mocowanie motocykla na przyczepie.

Post autor: Szycha » śr lip 03, 2013

Witam,

Jakieś porady do zagadnienia z tematu? Muszę przewieźć moto ponad 400 km. Przyczepka do transportu motocykli i pasy. Ktoś podpowie jak najlepiej i iloma pasami?

pozdrawiam

Konrad
Posty: 4986
Rejestracja: czw mar 17, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN1700 NOMAD
VROC: 34019

Post autor: Konrad » śr lip 03, 2013

Kolego woziłem już kilka razy rożne motocykle jeśli masz przyczepkę do przewozu motocykli to wystarczy jeden porządny pas. Przednie koło wstawić w pałąk przyczepki a motocykl przypiąć pasem za kierownice tak mocno żeby przednie zawieszenie się złożyło. To zupełnie wystarczy do przewozu motocykl wtedy stoi stabilnie na przyczepie. Powodzenia.
Pozdrawiam Konrad

VROC #34019

Awatar użytkownika
Mayones
Posty: 5682
Rejestracja: czw kwie 26, 2012
Miejscowość: B-B
Motocykl: VN800->K1200RS->R1200GS
VROC: 0

Post autor: Mayones » śr lip 03, 2013

No i warto pod pasy, tam gdzie stykają się z moto podłożyć coś miękkiego choćby kawałek szmaty, doopkę motocykla też można dla pewności dociągnąć pasem :ok:
Obrazek

Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 3124
Rejestracja: ndz paź 24, 2010
Miejscowość: Chorzów, Bytom
Motocykl: VN 2000 Limited
VROC: 33040

Post autor: Thomas » śr lip 03, 2013

Mayones pisze:No i warto pod pasy, tam gdzie stykają się z moto podłożyć coś miękkiego choćby kawałek szmaty, doopkę motocykla też można dla pewności dociągnąć pasem :ok:
Obrazek
Masz rację dupe też , bo jak się zdupcy klamra lub pas to ma go co trzymać ,
co pewne to pewne , lepiej na zimne dmuchać :ok:
VROC#33040

Lepiej mieć brzuch z jedzenia niż garb z roboty.

Konrad
Posty: 4986
Rejestracja: czw mar 17, 2011
Miejscowość: Lublin
Motocykl: VN1700 NOMAD
VROC: 34019

Post autor: Konrad » śr lip 03, 2013

Oczywiście, że można dodatkowo przypiąć i tył motocykla. Ostatnio z kumplem jeździłem 300 km po dwa "harasy" zapieliśmy w sposób który opisałem wcześniej i oba przyjechały do domu bez żadnego problemu. Ważne żeby dobrze wstawić w "pałąk"przednie koło i mocno "ścisnąć" przednie zawieszenie za pomocą psa.
Pozdrawiam Konrad

VROC #34019

Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 13
Rejestracja: czw maja 16, 2013
Miejscowość: Zielona Góra
Motocykl: Kawasaki EN 500 C
VROC: 0

Post autor: Szycha » śr lip 03, 2013

Dzięki koledzy. Jutro wiozę moje pierwsze moto. Czuję się jak w ogólniaku przed pierwszą wódką:-)

Awatar użytkownika
Radio
Posty: 758
Rejestracja: śr kwie 25, 2012
Miejscowość: Połczyńskie Zdroje
Motocykl: VN 900 Classic LT
VROC: 35570

Post autor: Radio » śr lip 03, 2013

Konrad, czy ja dobrze zrozumiałem ?? koło w pałąk i jednym pasem za kierownicę dociśnięcie do dobicia zawiechy ?? 8/ a co w przypadku ostrego hamowania na łuku drogi ?? gwarantuję że działają takie siły że moto wyleci razem z pałąkiem, prawy zakręt moto na lewą stronę i odwrotnie...... gdybym nie widział takiej akcji to nie zabierałbym głosu lecz trzy lata temu poprzez takie mocowanie moto był groźny wypadek, cud że nikt nie zginął ponieważ moto tyłem uderzyło w przednią szybę i słupek pojazdu jadącego z naprzeciwka :(
Moto może być zamocowane tak jak piszesz lecz OBOWIĄZKOWO powinno mieć również zamocowany tył motocykla, najlepszym rozwiązaniem jeżeli korzystamy z przyczepki do przewozu motocykli jest "zapięcie" pasem tylnego koła do korytka na którym stoi moto.........
Pozdrawiam
Mariusz
VROC#35570
Gdzie słyszysz śpiew tam idź,
tam dobre serca mają
źli ludzie wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają.

Awatar użytkownika
Pawelek450
Posty: 242
Rejestracja: śr lip 27, 2011
Miejscowość: Suwałki
Motocykl: VN 15 SE
VROC: 0

Post autor: Pawelek450 » śr lip 03, 2013

2 razy woziłem moto na przyczepce i:
1. moto do przedniego pałąka wstawiamy
2. pasy muszą być z napinaczami - zapinamy przód, najlepiej za mocowanie amorów z przodu i dociskamy prawie na maxa do oporu i tak aby opona z przodu się ugięła
3. Tył obowiązkowo mocujemy
a) za siedzenie, przerzucamy przez siedzenie(obowiązkowo pod pas szmaty, bluza lub co masz - w pierwszym moto zniszczyłem siedzenie - bo się przetarło przy wahaniach na boki
b) za wahacze jak są z tyłu
c) za koło z tyłu
do wyboru
4. Odstawiam stopkę boczną w razie co - stawiam moto(przyczepka na 2 szt)lekko z ukosa na stopce i dopiero porządnie mocuję wszystko
Jak ciężkie moto - masz ułatwienie w przyczepce do moto bo jest rynienka, 2 osoby trzymają moto, a jedna na biegu na półsprzęgle wprowadza po rynnie

jeździłem do 120km/h i moto się trzymało na równej drodze
ostatnio w warszawie dał znać gościu z busa, że pas z tyłu sie poluzował, zapięte było źle koło tylko przez wierzch, trzeba było zatrzymac się i wszystko poprawiać, zawinąćna 1 raz wokół felgi i docisnąć
wszystko zależy co za motor wieziesz
i na czym
najlepsza jest przyczepka przystosowana do moto - ma zaczepy do pasów i rynny
tyle od siebie dam - i uważaj - tam gdzie są chromy najlepiej podłożyć coś pod spód żeby sie nie rysowały, sprawdzić 2x przed wyjazdem i po przejechaniu kilku km.
Patrzeć co jakiś czas czy moto nie lata na boki i nie podskakuje

Awatar użytkownika
Jandy
Posty: 127
Rejestracja: sob sty 12, 2013
Miejscowość: Wałbrzych/Strzegom
Motocykl: V2N Classic
VROC: 35624

Post autor: Jandy » czw lip 04, 2013

Pawelek450 pisze: (...)
wszystko zależy co za motor wieziesz i na czym
najlepsza jest przyczepka przystosowana do moto - ma zaczepy do pasów i rynny
tyle od siebie dam - i uważaj - tam gdzie są chromy najlepiej podłożyć coś pod spód żeby sie nie rysowały, sprawdzić 2x przed wyjazdem i po przejechaniu kilku km.
Patrzeć co jakiś czas czy moto nie lata na boki i nie podskakuje
święte słowa

zastosuj się do tego co pisze Pawelek450 a będzie OK.
dodam jeszcze żeby sprawdzić ciśnienie w oponach w przyczepce,
no i oczywiście oświetlenie (kierunki, Stop'y, pozycyjne)


Dwa problemy z którymi ja się mierzyłem:
- przyczepka na 3 moto (raczej na 3 rowery lub skutery) dopuszczalna ład. 390kg
a załadowane 2 moto - w sumie ok. 700kg
- opona (szer. 240) z mojego v2n nie mieściła się do rynny (trzeba było podkładać)

pasów nigdy za wiele ( przednie koło, półka, tylne koło) szczegółowo opisał powyżej Pawelek450

poniżej foto z mojego trnsportu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Bezpiecznej podróży :ok:
Tylko motocyklista wie, dlaczego pies jadąc samochodem wystawia głowę przez okno.
VROC #35624

Awatar użytkownika
Mayones
Posty: 5682
Rejestracja: czw kwie 26, 2012
Miejscowość: B-B
Motocykl: VN800->K1200RS->R1200GS
VROC: 0

Post autor: Mayones » czw lip 04, 2013

Pewnie to zabrzmi jak :spam: ale PRZYJĄŁBYM taką przyczepkę z ładunkiem do swojego garażu ;) :D

Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 13
Rejestracja: czw maja 16, 2013
Miejscowość: Zielona Góra
Motocykl: Kawasaki EN 500 C
VROC: 0

Post autor: Szycha » pt lip 05, 2013

Załatwione.
Dawno nie zrobłem 450 km z tak zaciśniętymi zwieraczami i podciągniętymi pod gardło klejnotami:-D Pasy miałem trzy. Przód, środek i tył. Do tego zablokowany hamulec. Po jakimś 1 km okazało się, że moto przesywa się po przednim pasie i jak do niego wyszedłem to wtulił mi się w ramiona:-) ufff.... chwila później i by leżał... Zmieniliśmy układ i daliśmy po jednym pasie na każdą stronę z przodu i pas przez ramę z tyłu. W drodze przeżywaliśmy burze, wichury, deszcze, awarie i wizyty assistance. Przygoda była po pachy:-) Ale moto ani drgnęło na przyczepce i szczęśliwie dotarło:-) Łącznie 18 godzin w aucie w tym 10 godzin z moto na przyczepce.... Jest co kochać bo lekko nie było:-D Z kolejnym już będę mądrzejszy.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Radio
Posty: 758
Rejestracja: śr kwie 25, 2012
Miejscowość: Połczyńskie Zdroje
Motocykl: VN 900 Classic LT
VROC: 35570

Post autor: Radio » pt lip 05, 2013

Więc wielkie gratki :thumbup: :thumbup: :thumbup: i zmień pod avatarem ten napis na właściwy....
Motocykl: jeszcze nie mam
:p :D
Pozdrawiam
Mariusz
VROC#35570
Gdzie słyszysz śpiew tam idź,
tam dobre serca mają
źli ludzie wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają.

Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 13
Rejestracja: czw maja 16, 2013
Miejscowość: Zielona Góra
Motocykl: Kawasaki EN 500 C
VROC: 0

Post autor: Szycha » pt lip 05, 2013

Radio pisze:Więc wielkie gratki :thumbup: :thumbup: :thumbup: i zmień pod avatarem ten napis na właściwy....
Motocykl: jeszcze nie mam
:p :D
:ok: zrobione:-) w przyszłym roku mam nadzieję, na vn:-)

Awatar użytkownika
Pawelek450
Posty: 242
Rejestracja: śr lip 27, 2011
Miejscowość: Suwałki
Motocykl: VN 15 SE
VROC: 0

Post autor: Pawelek450 » pt lip 05, 2013

to udzielaj rad innym w razie co. Gratulacje z zakupu na pirwszy rzut en500 super sprawa "kozak" i tyle. Niepozorny ale w razie co obroty robią swoje.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 65 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 65 gości

Najwięcej użytkowników (268) było online ndz cze 16, 2024

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą