Techniki efektywnego hamowania VN15

Przepisy, regulaminy, szkółka, techniki jazdy itp.
GreVe
Posty: 15
Rejestracja: sob wrz 21, 2013
Miejscowość: Łódź
Motocykl: Kawasaki VN 15
VROC: 0

Techniki efektywnego hamowania VN15

Post autor: GreVe » pn wrz 23, 2013

Witam.

Jak już zdążyłem napisać w powitalni jestem posiadaczem VN15 od kilku dni...
Najpierw były skory i akcesoria ale już z założeniem kupna moto tego typu. :)

Ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z motorami tego tupu postanowiłem zapytać posiadaczy... Jak wiadomo w rożnych typach motocykli rożnie wykorzystuje się dostępne w maszynie hamlety...

Zdań jest tyle co postów ale faktem jest ze np. w plastikach a wiem to od znajomych aktywnie jeżdżących tylni hebel jest praktycznie nie używany... niektórzy maja tarcze jak ze sklepu...

Zdążyłem tez doczytać jak to sie ma w przypadku chopperow i cruiserów. Niestety jednoznacznej odpowiedni nie znalazłem. Myślę ze najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie Was czyli posiadaczy VN15, pisze model ponieważ masa ma tu istotna role... patrząc na tarcze przy tylnym kole widać ze nie wstawili jej dla ozdoby... Pełno jest artykułów o krzywych o wypadkowych i środkach ciężkości ale jak u Was wygląda zwyczajne hamowanie w tym modelu, jak jeździcie ? co w przypadku kiedy trzeba zahamować awaryjnie... Co kiedy przeliczyliście się z prędkością a jednak w zakręt trzeba się złamać ? Co w przypadku przeszkody którą da się wyminąć ale po znacznym zbiciu prędkości ?
Poznaje ta maszynę i te informacje będą dla mnie niezwykle cenne.
Proszę o rady i własne odczucia...
Wezmę wszystko mocno do siebie i potraktuje te posty jak lekcje :)

Awatar użytkownika
centek
Posty: 1319
Rejestracja: wt kwie 06, 2010
Miejscowość: Bełchatów
Motocykl: Honda Varadero
VROC: 31455

Post autor: centek » pn wrz 23, 2013

Jedna rada ode mnie: nigdy nie używaj przedniego hampla na skręconym przednim kole. Leci się i trudno utrzymać drania, boć to ciężkie bydle. W normalnym ruchu tylni hamulec to zaledwie spowalniacz, ale w komplecie z przednim - dają radę.
pozdr

GreVe
Posty: 15
Rejestracja: sob wrz 21, 2013
Miejscowość: Łódź
Motocykl: Kawasaki VN 15
VROC: 0

Post autor: GreVe » pn wrz 23, 2013

Kwestia z heblowaniem przednim na skręconym kole wydala mi się oczywista i nawet przez myśl mi nie przeszło :) Tylny to spowalniacz... wiem ze butem ciężko wyczuć a już tym bardziej komuś opisać ale czy żeby podczas mknięcia dajmy na to 60tka daleka droga jest do zblokowanie tylnego lacza ? az boje sie testować... zblokowany tylny, delikatny boczny wiaterek i gleba murowana. Nie powiem polatałem tydzień używając wyłącznie przedniego... no może kilka razy musnąłem tylny pewnie tylko kontakt stopu załączył :D troszkę sie przeraziłem tym ogromem wypowiedzi... każda inna i zaczynam się bać jeździć :D

Rozwińcie proszę temat...

Awatar użytkownika
Pawelek450
Posty: 242
Rejestracja: śr lip 27, 2011
Miejscowość: Suwałki
Motocykl: VN 15 SE
VROC: 0

Post autor: Pawelek450 » wt wrz 24, 2013

tylny ciężko wyczuć, motor ciężki, zależy od gruntu. Nie radzę takich sytuacji ,dziś opisałem dwie przy asfalcie i jego zaliczeniu. przód na lekkim piaseczku i jeszcze zakręcie też poleci. Lepiej nie mieć takich sytuacji i przewidywać. Od czasu do czasu poćwiczyć na suchym i prostym asfalcie. Sam przód, sam tył, przod i tył, tył i przód z lekkim opóźnieniem lub oba naraz. Czasami przy ok 10-15 na godz. lekko trąć tył na piasku delikatnie i zobaczysz, że blokuje się tył od razu. Praktyka i jeszcze raz praktyka - można tu pisać godzinami, a praktyka najważniejsza. O ruszaniu i zmianie biegów nie wspomnę na piaseczku- na asfalcie, wał ma inne przełożenie siły niż pasek i tu chyba jest też inaczej.

Awatar użytkownika
Długi Lech
Posty: 1000
Rejestracja: ndz lis 14, 2010
Miejscowość: Białystok
Motocykl: EN 500 C3
VROC: 33639

Post autor: Długi Lech » wt wrz 24, 2013

Przeczytaj porady - Jak uniknąć poślizgu koła?- http://www.vulcaneria.pl/viewtopic.php?t=3603
Pozdrawiam Leszek

VROC #33639

Pustelnik
Posty: 301
Rejestracja: sob cze 30, 2012
Miejscowość: Zawiercie
Motocykl: vulcan 1500-A13 '99r, Aprilia RSV1000R
VROC: 35092

Post autor: Pustelnik » wt wrz 24, 2013

Siła hamowania rozkłada się mniej więcej 2/3 na przód i 1/3 na tył. Wynika to z tego, że przy hamowaniu to przednie koło jest dociskane do asfaltu a tylne odciążane. Zblokowanie tylnego koła na chwilę na prostej drodze nie jest groźne. Poczujesz lekki uślizg i automatycznie odpuścisz hamulec. Wystrzegaj się hamowania przednim kiedy zaczyna padać deszcz bo asfalt jest wtedy bardzo śliski (moja pierwsza gleba na jawie 350 jakieś 25 lat temu). Jeśli hamujesz awaryjnie lub dość intensywnie to uważaj na pokrywy kanałów bo są bardzo śliskie (moja druga gleba na MZ250 w czasie awaryjnego hamowania). Unikaj też w czasie hamowania malowanych pasów na asfalcie bo także są śliskie (jeszcze nie wyglebiłem ale wszystko przede mną :D ).
Komar3->Jawa350->ETZ250x2->Kawasaki GPZ550-> dwadzieścia lat przerwy-> Zipp chopper 50/72 (przez miesiąc)->Dniepr MT10-36 (z koszem)->Vulcan 1500+Aprilia RSV1000R

leo74
Posty: 62
Rejestracja: ndz cze 16, 2013
Miejscowość: Wronki
Motocykl: vulcan 1500 / VN2000
VROC: 36441

Post autor: leo74 » wt wrz 24, 2013

Mialem kilka szczególnie trudnych sytuacji gdzie musiałem naprawdę szybko wyhamowac i się trochę zdziwiłem hamujesz przednim i tylnim a moto jedzie dale,j to trochę jak z zatrzymaniem ciężarówki no i od tego czasu nauczyłem sie przewidywać czego i tobie życzę.
Prawdziwa jazda zaczyna się kiedy wlecisz w koleine , piekna sprawa :antlers: zwłaszcza jak na budziku masz 70mph.
Do zobaczenia na trasie :papa:

GreVe
Posty: 15
Rejestracja: sob wrz 21, 2013
Miejscowość: Łódź
Motocykl: Kawasaki VN 15
VROC: 0

Post autor: GreVe » wt wrz 24, 2013

Dzieki Panowie za cenne rady... robilem male testy z tylnym hamletem przy bardzo malej predkosci... Moto jest na tyle ciezkie ze nawet sie nie zorientowalem ze zostawilem za soba slad zblokowanego kola. Fakt faktem asfalt nie byl do komca suchy ale tez nie byl zaraz po deszczu. Zeby bylo ciekawie zakres ruchy dzwignia noznego jest bardzo niewielki wiec mozna szybko go wyheblować na maxa... 8/ Sadze choc malo mi doswiadczenia ze wlasnie takie "glaskanie" noga to wlasnie jest ta 1/3 sily jaka nalezy przylozyc a mimo wszystko bazowac na przednim...
Pustelnik sugerujesz ze gdy zastanie mnie deszcz to po pierwsze i oczywiste zwolnic i bazowac tylko na tyle ?

Awatar użytkownika
Pawelek450
Posty: 242
Rejestracja: śr lip 27, 2011
Miejscowość: Suwałki
Motocykl: VN 15 SE
VROC: 0

Post autor: Pawelek450 » śr wrz 25, 2013

na prostej - jak masz dobre gumy to próbuj, ale na zakręcie tylko cię machnie i gleba zaliczona. Z czuciem i bez szaleństw powinno być ok, tylko najgorsze są sytuacje awaryjne, gdzie nie zawsze zrobisz jak trzeba, tylko jak na co dzień - odruchowo. Np. przy małym odstępie w mieście i gwałtownym hamowaniu np. puszki , motor jedzie i walisz na zblokowanym przednim kole w tył auta. w zeszłym roku tak miałem, zagapiłem się i żebym nie wjechał między krawężnik a puchę, miałbym całe koło w tylnym zderzaku auta. Ułamki sekundy często decydują o tym

Pustelnik
Posty: 301
Rejestracja: sob cze 30, 2012
Miejscowość: Zawiercie
Motocykl: vulcan 1500-A13 '99r, Aprilia RSV1000R
VROC: 35092

Post autor: Pustelnik » śr wrz 25, 2013

Pustelnik sugerujesz ze gdy zastanie mnie deszcz to po pierwsze i oczywiste zwolnic i bazowac tylko na tyle ?
Kiedy zaczyna padać asfalt staje się bardzo śliski ze względu na zanieczyszczenia zalegające na drodze. Po jakimś czasie syf jest zmywany przez deszcz i droga nie jest już taka śliska. ZAWSZE w takich warunkach należy zwolnić, zaczynając hamowanie dużo wcześniej i delikatniej. Ja po swoim spotkaniu z asfaltem, do hamowania w deszczu podchodzę bardzo ostrożnie, ponieważ nigdy nie jestem pewien po jak śliskim asfalcie jadę w danej chwili. Zaczynam hamowanie tylnym hamulcem z tego względu, że gdyby mi przyblokowało tylne koło to mogę go odpuścić i nic się nie stanie. Przy przednim hamulcu przyblokowanie nawet na chwilę przedniego koła kończy się zawsze zaliczeniem gleby. Dopiero jak czuję hamowanie na tylnym kole włączam delikatnie przedni hamulec. Może jestem przewrażliwiony, że tak asekuracyjnie podchodzę do hamowania w deszczu ale spotkanie z asfaltem nieźle bolało :D i nie chciałbym go powtórzyć.
Komar3->Jawa350->ETZ250x2->Kawasaki GPZ550-> dwadzieścia lat przerwy-> Zipp chopper 50/72 (przez miesiąc)->Dniepr MT10-36 (z koszem)->Vulcan 1500+Aprilia RSV1000R

Awatar użytkownika
oktogon
Posty: 2154
Rejestracja: śr kwie 07, 2010
Miejscowość: Rzeszów
Motocykl: BMW K1200RT
VROC: 31527

Post autor: oktogon » śr paź 02, 2013

Tak jak Pustelnik pisze, dohamowanie tyłem, ajk zablokuje zawsze masz szanse odpuścić i moto sie prostuje. PRzy zablokowanym przodzie - gleba, no chyba ze mała prędkość i jazda prosto, wtedy da się zareagować. Generalnie zasada: myśleć i przewidywać !
_____ VROC 31527 _____

Awatar użytkownika
RadekSłupsk
Posty: 302
Rejestracja: pn lis 19, 2012
Miejscowość: Słupsk
Motocykl: Kawasaki VN 800 A (1997)
VROC: 35633

Post autor: RadekSłupsk » ndz paź 26, 2014

Przewidywac i cwiczyc.
Co prawda mam lzejszego osiolka, ale caly czas cwicze i od czasu do czasu bawie sie bocznymi uslizgami i wchodzeniem boczkiem w zakrety na szuterku :yeee:
Swietna sprawa. Byle z umiarem i stopniowo, ale uwazam, ze nie nalezy wystrzegac sie tego aby w sytuacji ... du***tej nie stracic glowy.
Powodzonka
:yeee:
It's not the Wild West anymore, you can't just clean up the streets with a gun, even though sometimes, that's exactly what's needed

VROC #35633

Henior
Posty: 54
Rejestracja: pt lip 17, 2015
Miejscowość: Olsztyn
Motocykl: VN 750
VROC: 37693

Post autor: Henior » pt lip 24, 2015

Super GreVe, że poruszyłeś ten temat. Ja też od niedawna poznaję swoje moto. Jestem tu od niedawna i wszystkie Wasze rady są dla mnie cenne . O tym, że na skręcie nie dotykać przedniego hebla już się przekonałem ale wtedy jeszcze nie byłem z Wami na forum. :D
Jeździjmy tak, aby było nas więcej a nie mniej.

VoN
Posty: 179
Rejestracja: pt lip 04, 2014
Miejscowość: Kutno
Motocykl: VN 800 Classic
VROC: 36788

Post autor: VoN » pt lip 24, 2015

Ja miałem sytuacje jakiś tydzień temu... i tak jak kolega pisał wyżej, to jest odruch.

Na ostrym łuku drogi na którym był dodatkowo pas do skrętu w lewo prawie spotkałem się z rowerzystą (stary pryk- typu "zawsze mam racje"... Debil na łuku drogi nie wystawił łapy, że chce skręcić, nie upewnił się czy coś go wyprzedza tylko zaczął beszczelnie skręcać na pas do skrętu w lewo... u mnie ODRUCH łapa na klamce i zblokowałem przednio koło :wall: usłyszałem pisk opony, odpuściłem i jakoś z tego wyszedłem, ale majty pełne.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 1 użytkownik online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Dzisiaj urodziny obchodzą