Co to za śmigło ????

Luźne temaciki. Bez cenzury ;)
Awatar użytkownika
sebbb
Posty: 83
Rejestracja: czw sie 21, 2014
Miejscowość: Dęblin
Motocykl: Kawa vn 1500
VROC: 36859

Co to za śmigło ????

Post autor: sebbb » pt lut 13, 2015

Jestem w posiadaniu takich podstawek pod kwiatki, ale chcę to przywrócić do oryginału i walnąć na ścianie garażu. Rozpiętość około 3m. i pewnie jest stare :) Od czego pochodzi ????? Nie wiem i liczę na was...
Obrazek

Awatar użytkownika
fitter
Posty: 3035
Rejestracja: pn lut 14, 2011
Miejscowość: Szczecin
Motocykl: VN900LT '10
VROC: 33352

Post autor: fitter » pt lut 13, 2015

Pewnie od samolotu... ;)
A tak na poważnie to ciężko będzie powiedzieć, nie znając producenta (może ma jakieś cechy nabite lub wypalone) czy dokładniejszych wymiarów (w tym skoku śmigła) oraz okresu z jakiego pochodzi. A i w takim wypadku to też będzie ciężko, przy tej ilości samolotów jakie się przez nasze ziemie przewinęły.
Życie nie powinno być podróżą do grobu, której celem jest dowiezienie atrakcyjnych i dobrze zachowanych zwłok. Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć narąbany w trzy dupy, krzycząc: "ALE TO BYŁA JAZDA!"

Awatar użytkownika
sebbb
Posty: 83
Rejestracja: czw sie 21, 2014
Miejscowość: Dęblin
Motocykl: Kawa vn 1500
VROC: 36859

Post autor: sebbb » pt lut 13, 2015

Może być związane z naszą Ziemią Dęblińską. Rozebrałem je i otwór na piastę ma ok.80 mm, a dodatkowo montowany na 10 śrubach. Rozpiętość to 285, ale końcówki są delikatnie przycięte więc zakres 2850-3000 mm, więc chyba dość spore. Grubość to jakieś 220mm. I parę zdjęć...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
sebbb
Posty: 83
Rejestracja: czw sie 21, 2014
Miejscowość: Dęblin
Motocykl: Kawa vn 1500
VROC: 36859

Post autor: sebbb » pt lut 13, 2015

Wiesz Maciek, chyba mam odpowiedz i to bardzo fajną. Czekam tylko na szczegóły.
Obrazek

Awatar użytkownika
fitter
Posty: 3035
Rejestracja: pn lut 14, 2011
Miejscowość: Szczecin
Motocykl: VN900LT '10
VROC: 33352

Post autor: fitter » pt lut 13, 2015

Podejrzewam, że jeśli to śmigło z Dęblina to może być Junak lub Bies(chyba, że ten miał metalowe - nie pamiętam), bo to latało po wojnie. Warto podejść do Muzeum SP, spojrzeć na oba samoloty i porównać.
Życie nie powinno być podróżą do grobu, której celem jest dowiezienie atrakcyjnych i dobrze zachowanych zwłok. Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć narąbany w trzy dupy, krzycząc: "ALE TO BYŁA JAZDA!"

Awatar użytkownika
sebbb
Posty: 83
Rejestracja: czw sie 21, 2014
Miejscowość: Dęblin
Motocykl: Kawa vn 1500
VROC: 36859

Post autor: sebbb » czw lut 19, 2015

Na 99% udało mi się ustalić poprzez fora lotnicze, szczegółowe pomiary..
Śmigło pochodzi prawdopodobnie od Breguet 19

Awatar użytkownika
Brein
Posty: 2242
Rejestracja: czw maja 06, 2010
Miejscowość: Kielce
Motocykl: Dniepr MT12
VROC: 32244

Post autor: Brein » czw lut 19, 2015

sebbb pisze:Na 99% udało mi się ustalić poprzez fora lotnicze, szczegółowe pomiary..
Śmigło pochodzi prawdopodobnie od Breguet 19
W Polsce latało ich 250. Piękna pamiątka i fajnie, że dzięki Tobie odzyska dawny kształt.

Gratuluję :ok:
Moja strona domowa: www.jacek-lukawski.pl
Ludzie dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy "mogą coś zrobić" i na tych, którzy to zrobili.

Awatar użytkownika
fitter
Posty: 3035
Rejestracja: pn lut 14, 2011
Miejscowość: Szczecin
Motocykl: VN900LT '10
VROC: 33352

Post autor: fitter » czw lut 19, 2015

Fiu fiu - to faktycznie rarytas. Miałem okazję kiedyś "popełnić" ten samolocik w formie projektu modelu kartonowego, w dość nietypowym malowaniu:
Obrazek
Życie nie powinno być podróżą do grobu, której celem jest dowiezienie atrakcyjnych i dobrze zachowanych zwłok. Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć narąbany w trzy dupy, krzycząc: "ALE TO BYŁA JAZDA!"

Awatar użytkownika
mirad
Posty: 2071
Rejestracja: pn maja 31, 2010
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: VN 2000 Classic
VROC: 32433

Post autor: mirad » pt lut 20, 2015

fitter pisze:Fiu fiu - to faktycznie rarytas. Miałem okazję kiedyś "popełnić" ten samolocik w formie projektu modelu kartonowego, w dość nietypowym malowaniu:
Obrazek
Pełne zaskoczenie, kolorystyka rzeczywista? :D

:yeee:
Od V2 lepsze może być tylko V8!
FUCK FUEL ECONOMY !

Awatar użytkownika
fitter
Posty: 3035
Rejestracja: pn lut 14, 2011
Miejscowość: Szczecin
Motocykl: VN900LT '10
VROC: 33352

Post autor: fitter » pt lut 20, 2015

mirad pisze:kolorystyka rzeczywista?
Tak, na podstawie zdjęć i rysunków w którymś z numerów "Lotnictwa z szachownicą" (chyba nr 15 artykuł: Godło i barwa na samolotach - kolorowe Breguety). Z tego co pamiętam, było to malowanie eksperymentalne naniesione na czas jakiś ćwiczeń.
(Musiałbym znaleźć ten numer aby napisać coś szerzej, a na chwilę obecną to będzie trudne, gdyż cześć materiałów mam już popakowane w kartony)
Życie nie powinno być podróżą do grobu, której celem jest dowiezienie atrakcyjnych i dobrze zachowanych zwłok. Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć narąbany w trzy dupy, krzycząc: "ALE TO BYŁA JAZDA!"

Awatar użytkownika
mirad
Posty: 2071
Rejestracja: pn maja 31, 2010
Miejscowość: Mazowsze
Motocykl: VN 2000 Classic
VROC: 32433

Post autor: mirad » pt lut 20, 2015

fitter pisze:malowanie eksperymentalne
Nie wiedziałem, że byli aż tak "moderne" w lotnictwie tamtych czasów.
A już podejrzewałem Cię, że kreska była nieco przydługa, jak to u artystów bywa. :hurra: :D

:yeee:
Od V2 lepsze może być tylko V8!
FUCK FUEL ECONOMY !

Awatar użytkownika
sebbb
Posty: 83
Rejestracja: czw sie 21, 2014
Miejscowość: Dęblin
Motocykl: Kawa vn 1500
VROC: 36859

Post autor: sebbb » pt lut 20, 2015

Co do samego śmigła to moje było w czarnym malowaniu, tak jak wychodziły z wytwórni Szymańskiego. Po poszukiwaniach pod lakierem na bokach piasty znalazłem ślady oznaczeń wybitych kiedyś puncami, jednak są na tyle zeszlifowane, że muszę chyba zawieść do znajomego z kryminalnej :) Brakuje w tym śmigle także blach, na krawędziach natarcia.
Zdjęcie oryginalnego śmigła:
Obrazek
i mojego kwietnika ;)
Obrazek
i coś dla grafików komputerowych... Może uda się odczytać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 2263
Rejestracja: czw cze 05, 2014
Miejscowość: Wrocław
Motocykl: VN 2000 Classic '06
VROC: 37109

Post autor: Przemo » pn lut 23, 2015

Zakryj napis kartką papieru i ołówkiem/grafitem spróbuj delikatnie zamazać powierzchnię na tym.

Na podobnej zasadzie dzieci "odbijają" sobie monety na kartkach.

Ze zdjęcia nie mogę za wiele wyciągnąć w programie, bo jest slaby kontrast, jakbyś robił fotkę wzdłuż i oświetlił mocniejszym światłem, to byłby większy kontrast na krawędziach i można by wciągnąć ten napis przy obróbce zdjęcia. :cool:
Żyj tak, aby być szczęśliwym!
XV535>VN800>VN900>VN2000+VN800+LTD454

Awatar użytkownika
sebbb
Posty: 83
Rejestracja: czw sie 21, 2014
Miejscowość: Dęblin
Motocykl: Kawa vn 1500
VROC: 36859

Post autor: sebbb » pn lut 23, 2015

Z grafitem to była pierwsza rzecz jaką zrobiłem, jednak chyba papier był zagruby bo nic nie wyszło.. Ale potwierdziły się hipotezy co do śmigła i jest to element od samolotu berquet.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Jest 2 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości

Najwięcej użytkowników (176) było online śr wrz 15, 2021

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Dzisiaj urodziny obchodzą

  • HaMMeR (54)
  • Kudlatyelk (42)
  • TomkaT (53)
  • marek.g.polska (56)